SEN 'EWE' KAF-KAF FİNALE

FIBA Eurochallenge Cup Final-Four'unda Pınar Karşıyaka, Ewe Baskets Oldenburg'u 66-62 mağlup ederek tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında finale yükselme başarısı gösterdi. Kaf-Kaf'ta Dixon 18 sayıyla yıldızlaşırken, temsilcimiz son çeyrek faul kaçırmadı.

NTV Spor 26.04.2013 - 22:57Oğuz YENİHAYAT- FIBA Eurochallenge Cup Final-Four'unda Pınar Karşıyaka, Ewe Baskets Oldenburg'u 66-62 mağlup ederek tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında finale yükselme başarısı gösterdi. Kaf-Kaf'ta Dixon 18 sayıyla yıldızlaşırken, temsilcimiz son çeyrek faul kaçırmadı.

İzmir'in ev sahipliği yaptığı Eurochallenge Cup Final-Four'da günün ikinci karşılaşmasında Pınar Karşıyaka ile Ewe Baskets Oldenburg karşı karşıya geldi.

Sahadan 66-62 galip ayrılan temsilcimiz, finalde Rus ekibi Krasnye Krylia'nın rakibi oldu. Final maçı Pazar günü saat 20:00'de Karşıyaka Arena'da oynanacak.

Pınar Karşıyaka Abdul Aminu'dan hiç katkı alamadı. 7:55 süre alan ABD'li oyuncu, 5 faulle çok erken kenara gelirken karşılaşmayı da 3 sayı - 3 ribaundla tamamladı. Robert Dixon 18 sayı - 6 asistle galibiyette rol oynarken, Jon Diebler 11, Thomas 10 sayı - 6 ribaundla oynadı. Konuk takımda ise Chubb 19, Paulding 17 sayıyla önemli rol üstlenirken, Kramer de 9 sayı - 6 ribaundla mücadele etti.

Pınar Karşıyakalı oyuncular son çeyrekte serbest atış çizgisinden 10'da 10 ile oynadı. Yabancı oyuncuların yanı sıra Ümit Sonkol'un 5 sayı - 6 ribaundu ve istatistiklere yansımayan katkıları galibiyette önemli rol oynarken, genç oyuncu Can da 7 sayı - 7 ribaundla maçı bitirdi.

Pınar Karşıyaka karşılaşmaya taraftarının müthiş desteğiyle başladı. Arena'yı dolduran yaklaşık 5 bin taraftarının desteğini arkasına alan temsilcimiz, ilk dakikalarda Dixon ve Thomas ile skor üretti. Diebler iyi savunulmasına karşın paslarıyla hücumu şekillendirirken, skor yükünü üstlenmeye devam eden Thomas skoru 11-6'ya getirdi. Joyce ve Chubb ikilisiyle 6-0'lık bir seri yakalayan Alman temsilcisi 12-11'lik skorla üstünlüğü lehine çevirmeye başardı. Aminu'nun da devreye girmesiyle skora kolay giden Karşıyaka, Paulding'e Dixon ile yanıt verdi ve ilk çeyrek 17-17 sona erdi.

İkinci çeyreğin ilk dakikalarında her iki takım da hücumlardan sayısız döndü. Paulding ile oyuna yeni ısınan Diebler'in karşılıklı basketlerinin ardından, hücumlardan üst üste boş dönen Pınar Karşıyaka'nın imdadına Can Maxim Mutaf yetişti. Üst üste beş sayı kaydeden Maxim'e Diebler de eklendi ama son 5 üç sayılık basketinde sayı üretemeyen Ewe Baskets Kramer ile farkın açılmasına engel oldu. İçeriden Dixon ve Bora ile skor bulan temsilcimiz, son 3 dakikada sadece üç sayı şansı verdi ve soyunma odasına temsilcimiz 30-28 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe konuk takım etkili başladı. İki dakikada 7-0'lık bir seri elde eden Ewe Baskets, skoru 35-30 yaptı ve koç Ufuk Sarıca'nın molası geldi. Moladan toparlanarak dönen temsilcimiz Dixon ve Bora'nın sayılarıyla skoru eşitlemeyi başardı. İyi savunma yapan ve hücumlardan boş dönen rakibi karşısında son 3:40 girilirken Thomas'ın basketiyle 39-37'a getiren Pınar Karşıyaka, Diebler ve Caner'in üç sayılık basketleriyle farkı açsa da Paulding'in yanıtı gecikmedi. Son dakika içerisinde geriye düşen temsilcimiz, Ümit Sonkol'un son saniyede tiplediği basketle üçüncü çeyreği 47-46 önde tamamladı.

Final periyoduna Ümit Sonkol bıraktığı yerden başladı ve Pınar Karşıyaka ilk hücumda Ümit'le üç sayılık basket buldu. Alman temsilcisi Joyce'un üç sayılık basketiyle Ümit'e yanıt verirken, 32. dakikada 50-49 temsilcimizin üstünlüğüyle geçildi. Caner ve Maxim'in basketleriyle son 5 dakikaya 54-51 önde giren Kaf-Kaf, Paulding'e bir kez daha çare bulamadı. Diebler'e Burrell yanıt verirken, Dixon ve Bora'nın ikili oyunundan Bora smacı vurdu ve 2:44'e 60-56 temsilcimizin üstünlüğüyle girildi. Karşılıklı basketlerin ardından Ümit'in kaptığı topla son dakika içerisinde Alman takımının hücum etmesine izin vermeyen Pınar Karşıyaka, Sanders ve Thomas'ın bloklarıyla rakibine sayı şansı vermedi ve sahadan 66-62 galip ayrıldı.

PINAR KARŞIYAKA: 66 - EWE BASKETS OLDENBURG: 62
Salon: Karşıyaka
Hakemler: Milijove Jovcic (Sırbistan), Benjamin Jimenez (İspanya), Severio Lanzarini (İtalya)
Pınar Karşıyaka: Dixon 18, Sanders 2, Diebler 11, Thomas 10, Bora Hun Paçun 5, Aminu 3, Caner Topaloğlu 5, Ümit Sonkol 5, Can Maxim Mutaf 7, Soner Şentürk
EWE Baskets Oldenburg: Joyce 6, Kramer 9, Paulding 17, Burrell 8, Chubb 19, Mello 2, Wysocki, Smeulders, Jenkins 1, Freese
        
1. periyot: 17-17
Devre: 30-28
3. periyot: 47-46
5 faulle çıkan: 29.38 Aminu (Pınar Karşıyaka)

Sayfa Yükleniyor...