Taurasi doğruladı!

Fenerbahçe'nin yıldız basketbolcusu Diana Taurasi, avukatı aracılığıyla doping testinin pozitif çıktığını doğruladı.

NTV Spor 24.12.2010 - 10:24

Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Fenerbahçe'de, Diana Taurasi, avukatı aracılığıyla doping testinin pozitif çıktığını doğruladı. 28 yaşındaki Taurasi'nin avukatı Howard Jacobs, Taurasi'nin A numunesinden çıkan sonucun geçtiğimiz hafta içinde pozitif çıktığını ve tedbirli olarak TBF Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini söyledi. Taurasi sarı-lacivertlilerin oynadığı son üç maçta forma giymemişti.

"B NUMUNESİNİN SONUÇLARINI BEKLİYORUZ"
Avukat Jacobs, testte hangi maddeye rastlandığını açıklamazken yalnızca "steroid ya da keyif verici bir madde" olmadığını vurguladı. Jacobs "Henüz A numunesi açıldığı için bu aşamada bir şey söylemek istemiyorum. Bir şekilde bu bilgi Türkiye'de sızdırılmış. Biz B numunesinden gelecek sonuçları bekliyoruz." dedi.

KARİYERİ BAŞARILARLA DOLU
Dünyanın en iyi kadın basketbolcusu olarak gösterilen Diana Taurasi, WNBA'de iki şampiyonluk yaşamış ve en değerli oyuncu ödülünü kazanmıştı. ABD Milli Takımı'nın da formasını giyen yıldız basketbolcu, iki olimpiyat bir de dünya şampiyonluğu elde etmişti.

"TAMAMEN TEMİZE ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ"
Taurasi'nin suçsuz olduğunu savunan avukatı, "Tüm kanıtlar açıklandıktan sonra Diana'nın tamamen temize çıkacağına inanıyoruz. Tek üzüntümüz bu süreçte bir görevlinin, gizli kalması gereken bir bilgiyi açığa çıkarması oldu." dedi. Jacobs ayrıca Diana Taurasi'nin 10 yıllık basketbol kariyeri boyunca hiçbir doping testinin pozitif çıkmadığının altını çizdi.

Daha önce adı hiçbir doping olayına karışmasa da, Diana Taurasi 2009 yılında alkollü araç kullandığı için bir gün hapis yatmış ve WNBA yönetimi tarafından iki maç cezaya çarptırılmıştı.

FENERBAHÇE'DEN RESMİ AÇIKLAMA
Fenerbahçe'nin resmi internet sitesi'nde yapılan açıklamada, "Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımızın 13 Kasım 2010 tarihinde Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde İstanbul Üniversitesi'ne karşı oynadığı mücadelenin ardından kura sonucu Diana Taurasi ve Anna Vajda'dan doping testine girmeleri talep edilmiştir. İki oyuncumuzdan Anna Vajda'nın testi negatif Diana Taurasi'nin test sonucu ise pozitif çıkmıştır.

Bunun üzerine Diana Taurasi "b" numunesinin de açılması talebinde bulunmuştur. 2 veya 4 Ocak 2011 tarihinde söz konusu numune de hukukçular eşliğinde açılacaktır. Taurasi'nin avukatı da yaptığı açıklamada "b" numunesinin de açılmasının ardından Diana'nın herhangi bir doping maddesi almadığının ortaya çıkacağını söylemiş sporculuk hayatı boyunca da bu tür maddelerden her zaman uzak durduğunu hatırlatmıştır.

Taurasi'nin pozitif çıkan ilk test sonucu sporcunun gizlilik ilkesi hakkı ve bu hakkını kullanmak istemesi üzerine duyurulmamış ancak bu ilke ihlal edilerek doping iddiası basında yer almıştır. Taurasi gizlilik ilkesinin ihlal edilmesinden ve henüz sonuçlar belli olmadan kendisinin doping kullanmış olduğu ile ilgili iddiaların basında yer almasından son derece rahatsızdır. Kulübümüz de gizlilik ilkesinin ihlal edilmiş olmasından dolayı rahatsızlık duymakta ve nihai test sonuçlarını beklemektedir" ifadelerine yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...