Teknik faul kılıcı - Ali Emre Dedeoğlu yazdı | Euroleague Barcelona 82-77 Anadolu Efes

Anadolu Efes THY Euroleague'de lider Barcelona'yı deviremedi. Lacivert beyazlılar, Ergin Ataman'ın oyundan atıldığı mücadeleden 82-77 mağlup ayrıldı. NTV Spor spikeri Emre Dedeoğlu karşılaşmayı kaleme aldı...

NTV Spor 14.01.2022 - 12:05 | Son Güncelleme: 14.01.2022 - 12:07

TEKNİK FAUL KILICI - Ali Emre Dedeoğlu

EfesBarcelona maçları bir başka El Clasico halini aldı artık.

Efes’in 2019’da Finale giden yolunda ve geçen sezonun kupayla biten rüya sezonunda Barcelona etapları son derece önemliydi.

Barcelona yaz döneminde Sertaç Şanlıyı alarak Efes’in son dönemde büyük değer kazanan parçasını eksiltmiş ve bu rekabette bir parça avantajlı olmaya çalışmıştı.

Palau Balaugrana’da Efes son yıllardaki performansını tekrar edecek gibi gözüküyordu üstelik Micic – Larkin ikilisi de maça konsantre gibiydi. Larkin ara ara sağ dizinden yaşadığı sıkıntıyı hatırlasa da yeri geldi mi devreye girmeye çalışıyordu.

Maçın kırılma anı koç Ergin Ataman’ın aldığı üst üste iki teknik faul ve atılması gibi gözükebilir ki son dönemde Ataman’ın atılması olağan dışı bir durum olaran algınlanmıyor ama Barcelona’da atılması artık daha sıradan hale gelmiş gibi gözüküyor.

Özellikle bu salonda Yakup Sekizkök’e devrettiği ve kazandığı maçın bir tekrarı mı olacak acaba derken sahadan çıkmaması ve seyirci ile girdiği diyalog aslında bu kez sahada kalması gerektiğinin kendisinin de farkında olduğu takımı sahayı terkederken ateşlemeye çalıştığının göstergesiydi.

THY EUROLEAGUE PUAN DURUMU

Gelelim atılma mevzusuna. Pozisyon konusunda Ataman haklı haksız tartışılır ki bir antrenörün itirazın dozunu ayarlamadığı taktirde teknik faul alması oldukça doğal.

NBA’in bu konudaki acımasızlığı yıllarca söylenir dururdu ancak orada bile tölerans sınırı biraz yukarı çekilmiş vaziyette gibi.

Altyapı maçlarında hakemler kontrolü kaybetmemek adına teknik faul çalar sonra da diyaloğa girerler hatta çoğu “Hocam lütfen sakin olun” tabiri repliklerle uyarırlar.

Burası altyapı değil tabiki Avrupa’nın en üst düzey ligi ve sahada da Euroleague Şampiyonu ve finalisti oynuyor.

Fenerbahçe Beko – Olympiakos maçında Bartzokas da aynı şekilde üst üste teknik faullerle atıldı işimize geldi gibi gözükse de Fenerbahçe Beko’nun galibiyetinin kırılma anı değildi. Fenerbahçe Beko takım halinde maçı kazandı Bartzokas olsa da farketmezdi.

Ergin Ataman’ın atılmasından sonra Efes yine oyunda kalmayı başardı kazanabilirdi de ama olmadı.

İstanbul’daki maçta da Jasikevicius’un itirazlarına rağmen teknik faul almamasına sinirlenen Ergin Ataman burada da bu kadar kısa sürede iki teknik faul çalınmasına sinirlendi.

THY EUROLEAGUE FİKSTÜR

Koç hakaret mi etti? Yada daha ağır cümleler mi sarfetti? Bilmiyoruz ancak hakemlerin de Star Wars lazer kılıcı gibi iki işaret parmağını üst üste getirerek otorite sağlamaları üst düzey ligde biraz komik oluyor gibi.

Tabi burada hakemler gücün karanlık tarafı mı aydınlık tarafı mı bilinmez ama işi hakem boyutuna çekmeden geçtiğimzi 3 sezonda olduğu gibi iyi oynamak ve kazanmak da Efes’in elinde.

Bu arada! Ergin Ataman’ın sahayı terkederken yaptığı zafer hareketi ve “Kupayı Ben Kazandım” söylemi klasik bir Ergin Ataman reaksiyonu. Seversiniz sevmezsiniz ama bunu yapsa yapsa bir tek Ataman yapardı dersiniz.

Sarasunas Jasikevicius’un ise maç sonu taraftar ile galibiyet sevinci de bir başka mesajdı.

Bu El Clasico eşleşmesi bu sezon yine olacak mı göreceğiz ama olursa eğer bizleri çok daha stresli bir ortamın beklediği gerçek.

Sayfa Yükleniyor...