"Türk halkından özür diliyoruz"

Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası'na erken veda eden A Milli Takım yurda döndü. Baş antrenör Orhun Ene, idari menajer Barbaros Akkaş, oyunculardan Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri, Sinan Güler, Ömer Aşık ve Ersan İlyasova NTV Spor'un sorularını yanıtladı.

NTV Spor 12.09.2011 - 14:59

Avrupa Basketbol Şampiyonası'na ikinci turda veda eden Ay yıldızlı ekip İstanbul'a döndü.

Baş antrenör Orhun Ene, idari menajer Barbaros Akkaş ve oyuncular NTV Spor'dan Irmak Kazuk'un sorularını cevapladı. 

Kerem Tunçeri ve Hidayet Türkoğlu, haklarında çıkan 'Milli takımı bırakıyorlar' haberlerini net bir dille yalanlarken; görev verildiği sürece milli takıma hizmet etmek istediklerini söylediler.

ORHUN ENE: KAZANMASINI BİLEMEDİK
A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, üzüntülü olduklarının altını çizerken, "Beklediğimiz ve buradan giderken belirlediğimiz hedef daha farklıydı. Oynadığımız basketbolla istediğimiz sonucu alamadık ve istediğimiz yere gelemedik. Dönem dönem iyi oynadığımız periyotlar oldu ama kazanmasını bilemedik. Mazeret söylenecek bir zaman değil ama ekip olarak başaramadık, başta da ben... Sonuç olarak istediğimiz sonucu alamadık" diye konuştu.

"SEYİRCİMİZ ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜ"
Ene, "Savunma anlamında Polonya maçının ilk yarısı hariç, turnuvanın genelinde iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Basketbolun iki tarafını oynamak çok önemli. O size bir ritm katıyor. Seyircimiz önemli bir faktördü. Orada kaybettiğimiz maçları burada oynasak, muhakkak daha farklı olabilirdi. Bizim ekip olarak tüm maçı iyi oynamamız lazımdı, daha iyisini yapmamız lazımdı." dedi.

"HİDAYET VE KEREM'LE KONUŞMADIM AMA ÖYLE BİR DÜŞÜNCELERİNİN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"
Genç teknik adam, "Böyle durumların ardından herkes beklenti içerisine giriyor. Ben onlarla konuşmadım. Öyle bir düşüncelerinin de olduğunu düşünmüyorum. Buralarda hemen bir karar almak, böyle bir sonucun ardından karara varmanın sağlıklı olacağını düşünmüyorum, en başta ben olmak üzere... Bu insanlar bir sene önce Dünya 2'siydi ve takıma çok büyük katkı veriyorlardı. Spor bu, sonucu her zaman istediğiniz gibi alamıyorsunuz. 60-70 gün boyunca çok büyük özveri ile çalıştılar. Antrenmanlarımız sırasında Kerem Gönlüm gibi çok değerli bir oyuncumuz sakatlandı. Bu sakatlık antrenmanların ne kadar sert geçtiğini gösteriyor. Milli takım için her zaman o kalitede ve değerde insanları bulmak kolay olmuyor" diyerek sözlerine son verdi.

BARBAROS AKKAŞ: ÖZÜR DİLİYORUZ
A Milli Basketbol Takımı'nın idari menajeri Barbaros Akkaş, "Hedeflediğimiz bir nokta vardı. İlk hedefimiz ilk 6'ya girmekti ama bunu gerçekleştiremedik. Üzgünüz. Bize güvenen herkesin güvenini boşa çıkarttığımız için özür diliyoruz" dedi.

HİDAYET TÜRKOĞLU: SON ATIŞLARI SAYIYA ÇEVİREMEDİĞİMİZ İÇİN BURADAYIZ
Bu durumda olmanın kendilerine yakışmadığını  söyleyen A Milli Basketbol Takımı kaptanı Hidayet Türkoğlu, "Ne yapalım, bu bir spor. Sevindiğimiz zamanlar da oluyor üzüldüğümüz zamanlar da... Bu takım gerçekten daha iyi yerleri hak ediyor. Bazı nedenlerden ve şansımızın da yanında olmaması eve erken dönmemizi sağladı. Takım kaptanı olarak, bize inanan ve dualarını eksik etmeyen Türk halkından özür diliyoruz. Onları üzdüğümüz için biz kahrolduk. Biz bunu gerçekten hak etmiyoruz. İyi mücadele ettiğimiz maçları, sonuna kadar hiç bırakmadan, istekli, arzulu ve birlik içerisinde oynayan bir milli takımdık. Ama nedense hücumda son atışları sayıya dönüştüremediğimiz için buradayız" diye konuştu.

"DAVET EDİLİRSEM AYNI ŞEREF VE GURURLA MİLLİ FORMAYI TAŞIMAYA HAZIRIM"
Hidayet, "Biz ona gerçekten çok üzüldük. Çünkü; daha maçın şoku üzerimizdeyken öyle bir şokla daha karşılaştık. Bu yalanı çıkaran gerçekten çok büyük ayıp etmiştir. Milli takım formasını 1998'den beri giyiyorum ve 300'ün üzerinde giyme şansı buldum. Bu formanın ne kadar gururlu ve şerefli olduğunu bu formayı taşıyan bilir. Benim hiçbir zaman ağzımdan öyle bir şey çıkmadı, çıkmaz da... Buraya çağrıldığım sürece, buraya gelip, kaptanlığımın ve sporculuğumun en iyisini yapmaya çalışırım. Ne yazıkki bazı konularda, bazı şeylerin önüne geçemiyorsun, bu da onlardan biriydi. Davet edilirsem aynı şeref ve gururla milli formayı taşımaya hazırım" diyerek sözlerine son verdi.

KEREM TUNÇERİ: TAKIM OLARAK FORMSUZDUK
Kerem Tunçeri, "Hepimiz üzgünüz. Ortada bir başarısızlık var. İyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Bir-iki kişi formda belki formda olsa bu sonuçlar olmayacaktı ama bütün takım formsuzduk, hücum açısından... Çok çok düşük yüzde ile mücadele ettik, bunun yanı sıra faul atışlarımızdan da yararlanamadık. Böyle büyük maçlar, böyle kolay hataları ve kaçan serbest atışları kaldırmıyor" şeklinde konuştu.

"TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUZ"
Hücumdaki düşük yüzdelerin dış saha ile ilgili olduğunu düşünmediğini belirten Kerem, "İlk iki maçımız kolay maçtı zaten. İlerleyen maçlarda istediğimiz hiçbir hücum organizasyonunu gerçekleştiremedik. Herkes canla başla savunma yaptı ve rakiplerimizi 60 sayıda tuttuk. Kaybettiğimiz maçları da son dakikalarda kaybettik. Alınan başarısızlıktan dolayı tüm Türk halkından özür diliyoruz" diye konuştu.

"NE ZAMAN GÖREV VERİLİRSE HİZMET EDECEĞİZ"
Kerem, "Biri benim 'fake twitter' hesabımdan böyle bir açıklama yapmış. Biz böyle bir şey söylemedik Hidayet'le. Böyle bir turnuvanın ardından böyle bir açıklama zaten yapılmaz, biz de yapmadık. 15-16 senedir milli takıma hizmet ediyoruz. Ne zaman görev verilirse de hizmet edeceğiz" diyerek sözlerine son verdi.

SİNAN GÜLER: "BAŞTA BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK ŞANSSIZLIK"
Bir başka oyuncumuz Sinan Güler, "Geçen senedeki başarımızı devam ettirip hem milletimizi gururlandırmak hem de olimpiyat şansı yakalamak istiyorduk. Başta benim için çok büyük şanssızlık geçirdiğimizi düşünüyorum. Takıma vermek istediğim ve vermem gereken katkığı veremediğim için çok üzgünüm. Maçlarda elimizden gelen mücadeleyi verdik ve maçları da son toplarda kaybettik. Keşke durum oraya gelmeseydi ama yapacak bir şey yok" diye konuştu.

"TEMPOLU BASKETBOL OYNAYAMADIK"
Sinan, "Hücumda tutuk oynadık, yine hücumda istediğimiz sinerjiyi yakalayamadık. Bunun en büyük etkileriden birisi de kesinlikle şut yüzdemizdir. Tempolu basketbol oynamadık. Savunmada istediğimiz şeyleri yapıyorduk ama onlardan daha çok sayı atmayı başaramadık, üzücü olan tarafı da bu" dedi.

ÖMER AŞIK: SON TOP GİRSE MÜCADELEMİZE DEVAM EDİYORDUK
NBA'de forma giyen Ömer Aşık ise, "İyi mücadele ettik ama istediğimiz oyunu oynamadık. Kaybedilen maçları, son toplarda kaybettik. Böyle olmasını biz de istemezdik. Son maçtaki, son top girse mücadelemize devam ediyorduk. Bu sezon umarım herkes daha iyi sezon geçirir, önümüzdeki senelerde daha başarılı sonuçlar alırız" diye konuştu.

ERSAN İLYASOVA: "FRANSA'YA KAYBETTİKTEN SONRA TOPARLANAMADIK"
Yeni sezonda Anadolu Efes forması giyecek olan Ersan İlyasova ise, "Zor gruba düştük ama şansımız da yanımızdaydı, çünkü Büyük Britanya'nın galibiyetiyle biz de ikinci tura çıktık. Fakat; ikinci turda iyi basketbol oynayamadık ve galibiyet alamadık. İnşallah önümüzdeki Avrupa Şampiyonası'nda daha iyi bir performans ortaya koymaya çalışacağız. Fransa maçını kaybettikten sonra moralimiz bozuldu ve toparlanamadık. Fransa gibi bir rakibe karşı 14 sayıya geri düşünce kazanmak çok zor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...