"Türk takımları kadar gelişen başka takım yok"

Euroleague Üst Düzey Yöneticisi ve Başkanı Jordi Bertomeu, Euroleague'de son 10 yıl içinde en çok gelişme gösteren takımların Türk ekipleri olduğunu söyledi.

NTV Spor 28.11.2012 - 14:38

Euroleagu Üst Düzey Yöneticisi ve Başkanı Bertomeu, ''Euroleague'de, son 10 yıl içinde Türk takımları kadar gelişen başka takım yok'' dedi.

Türk ekiplerin THY Euroleague organizasyonundaki yerini değerlendiren Bertomeu, ''Son 10 yıl içinde Türk takımları kadar Avrupa'da gelişen başka takım yok. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker çok güçlüler, Euroleague'in favorileri arasındalar. Galatasaray Medical Park ve Beşiktaş da büyük gelişme gösterdiler. Türk takımları çok iyi antrenörlerle anlaştılar, çok iyi oyuncular aldılar. Türkiye, Euroleague'nde ABD'den sonra en çok sporcusu olan ülke'' şeklinde konuştu.

"ŞAMPİYONLUK İÇİN KİMYA UYACAK"
Türk takımlarının bu ligdeki Dörtlü Final hedefleriyle ilgili düşüncesi sorulan Bertomeu, ''İstediğiniz kadar para harcayın, kimya uymazsa olmaz. Tecrübe de çok önemli. Geçen yıl insanlar 'CSKA Moskova kupayı alır' dedi ama Olympiakos gerilerden gelip çok daha az bir bütçeyle kurduğu takımla şampiyon oldu. Bunun bir mantığı yok. Sadece kimya uyacak ve olacak'' ifadelerini kullandı.

"FENERBAHÇE ÜLKER'E ÇOK MİNNETTARIZ"
Ülker Sports Arena'nın Euroleague organizasyonunun sahip olduğu en iyi salonlardan birisi olduğunu anlatan Bertomeu, bu projeyi hayata geçirdiği için Fenerbahçe Ülker'e minnettar olduklarını dile getirdi.

Fenerbahçe Ülker'in inanılmaz bir projeyi hayata geçirdiğini, Barcelona'nın bu tip bir salon yapmak için İstanbul'a incelemeye geldiğini anlatan Bertomeu, ''Bu salon fikrini Fenerbahçe bize açtığında buraya geldik ve arazide hiçbir şey yoktu. Şu an yapılan yapı akıl almaz. Euroleague'nin sahip olduğu en iyi salonlardan birisi. Barcelona bu salonu bu tip bir şey yapmak için görmeye geldi. Euroleague'de oluşturmaya çalıştığımız, takımları iyi bir salon yapmaya zorlamak, gelen seyircilerin bu işten keyif almasını sağlamak ve ülkedeki basketbol kalitesini artırmak. Fenerbahçe Ülker bunu yaptı, çok minnettarız'' dedi.

"THY'DEN DAHA İYİ BİR ORTAK ASLA GELEMEZDİ"
Euroleague'nin sponsoru Türk Hava Yolları (THY) ile ortaklıklarını değerlendiren Jordi Bertomeu, ''Daha iyi bir ortak asla gelmezdi'' dedi.

THY'nin yaptıkları tüm projelere destek verdiğinin altını çizen Bertomeu, ''THY ile 3'üncü yılımız. Daha iyi bir ortak asla gelemezdi. Yaptığımız tüm projelere destek veriyorlar. Nasıl bir öneri götürsek kabul ediyorlar. Kurumsal, sosyal sorumluluk projelerine yardım ediyorlar. Onun haricinde bu yıl Dörtlü Final Londra'da olacak. İnanılmaz bir taraftar alanı kuruyorlar. Ne istiyorsak yapıyorlar. Sanmıyorum ki diğer organizasyonlarda daha iyi bir ortak olsun. İstediğimiz her şey oluyor'' şeklinde ifadeler kullandı.

En çok gelişme kaydettikleri alanın sponsorluk olduğunu anlatan Jordi Bertomeu, bu anlamda 2000-2005 yılları arasındaki küçük ölçekte büyümenin ardından 2005'ten sonra televizyon yayın hakkı gibi konularda daha rahat hareket etmeye başladıktan sonra, sponsorluk alanında büyük bir gelişme gösterildiğini anlatarak, ''Yüzde 30'a yakın bir artış sağladık ama bu hala yeterli değil. Artması gerekiyor. Sponsorluklar 2005'ten bu yana, yıl yıl büyüyor'' dedi.

 

Sayfa Yükleniyor...