"Umarım turnuvaya ılıman bir grupta başlarız"

Harun Erdenay, Slovenya'da yapılacak 2013 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası kura çekimine 5. torbadan katılacak olmalarının önemli olmadığını belirterek, ''Umarım çok tercih etmediğimiz takımlarla eşleşmeden, daha ılıman bir grupta başlarız'' dedi.

NTV Spor 16.11.2012 - 20:48

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun erkek milli takımlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Harun Erdenay, Slovenya'da 18 Kasım Pazar günü yapılacak 2013 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası kura çekimine 5. torbadan katılacak olmalarının önemli olmadığını belirterek, ''Umarım çok tercih etmediğimiz takımlarla eşleşmeden, daha ılıman bir grupta başlarız'' dedi.

Federasyonun internet sitesinde kura çekimi öncesinde değerlendirmelerde bulunan Erdenay, Türkiye'nin kuraya hangi torbadan katılacağının önemli olmadığını vurgulayarak, ''Birinci torbada da olsak yine çok güçlü takımlarla aynı gruba düşebiliriz. Tabii ki 'keşke kurada çıksa' dediğimiz ekipler de var. Örneğin birinci torbada Makedonya, ikinci torbada Büyük Britanya gibi şanslı kuralar çekme ihtimali de bulunuyor'' diye konuştu.

Harun Erdenay, 2011 Avrupa Şampiyonası'nda kura açısından şanssız olduklarını hatırlatarak, ''Doğal olarak şampiyonaya daha hafif bir grupta başlamayı isteriz. Fakat çok üst düzeyde 5-6 takımın katılacağı bir turnuva olacak. Yeni oluşumdaki hedeflerimiz arasında Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanmak var. İnşallah kura çekimi hayırlı olur. Umarım çok tercih etmediğimiz takımlarla eşleşmeden, daha ılıman bir grupta başlarız'' şeklinde konuştu.

Milli oyuncuların son durumlarıyla ilgili de bilgiler veren Harun Erdenay, :''Ömer Aşık çok sert ve kuvvetli bir oyuncu. Houston'da daha fazla şans bulunca buna skor üretimini de eklemeye başladı. Ömer, milli takımımız için de çok önemli. Kendisiyle iki hafta önce görüştüm. Oradaki konumundan gayet memnun. Bu performansını milli takıma da çok olumlu yönde yansıtacaktır. Hidayet Türkoğlu'na geçirdiği ameliyattan sonra 'geçmiş olsun' demek için telefon açtım, üzgündü. Kendisi takımımızın kaptanı, ABD'de tekrar görüşeceğiz. Slovenya'da oynama kararı alması bizim için sevindirici olacaktır. Ersan İlyasova çok iyi bir kontrat yaptı ama Milwaukee'de roller henüz oturmadı. Fakat ben onun takımı toparlayıp daha iyi oynayacağından eminim'' dedi.
        
AKKAŞ: "TORBADAN ZİYADE OLUŞACAK GRUPLAR ÖNEM TAŞIYOR''
Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş ise her torbada çok güçlü takımlar olduğunu belirterek, ''2013'te 24 takımla düzenlenecek şampiyonaya katılacak ekiplerin 10-11 tanesi madalya adayı. O yüzden burada torbadan ziyade kuralar çekildikten sonra oluşacak gruplar önem taşıyor'' diye konuştu.

''İnşallah kuralar sonunda şampiyonaya daha rahat başlayabileceğimiz bir grupta yer alırız'' diyen Akkaş, ''Sonuçta Avrupa Şampiyonu olmak istiyorsanız kuvvetli takımları yeneceksiniz. Fakat hem rahat bir grup, hem de rahat bir fikstür bize avantaj sağlayacaktır. Hedefimiz her zamanki gibi madalya olacaktır, ama adım adım ilerlememiz gerekecek. İlk önce grubumuzdan çıkacağız, sonra finale doğru gitmek istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...