Zaza: Türkiye ilk 3'e girebilir

Hawks forması giyen Zaza, Türkiye'nin en iyi 3 takımdan biri olabileceğini ifade etti.

NTV Spor

03.07.2010 - 11:35

NBA takımlarından Atlanta Hawks'da forma giyen Türk pasaportlu Gürcü oyuncu Zaza Pachulia, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda ev sahibi Türkiye'nin iddialı ülkelerden biri olabileceğini söyledi.

NBA Yetenek Kampı'nda genç sporculara eğitim vermek için İstanbul'da bulunan Zaza Pachulia, soruları yanıtladı. ABD'nin, takımda yer almayacaklarını açıklayan bazı yıldız isimlere rağmen, Dünya Şampiyonası'nın favorisi olduğunu vurgulayan Pachulia, ''Basketbolseverler mücadeleli geçecek maçlar bekliyordur. ABD'nin farklı kazandığı maçların zevki olmayacaktır'' derken, taraftar desteğini arkasına alacak Türkiye'nin başarılı olabileceğini belirtti.

(A) Milli Basketbol Takımı'nın, katıldığı şampiyonalarda hep beklentilerin üzerinde sonuçlar aldığını kaydeden Pachulia, şöyle devam etti:
''Şimdi taraftarının desteğini en iyi şekilde arkasında bulacak Türk Milli Takımı, bunu da iyi kullanmalı. Eğer avantajını iyi kullanırsa Türkiye ilk 3'e girer. Benim dileğim, inşallah Türkiye ilk 3'ün içinde olur. Tabii ki yarı finale kadar yükselirse, şampiyonluk için, kalan her takımla aynı şansa da sahip olur. O noktaya kadar gelebilmek çok zor tabii ki. Çok iyi mücadele vermek gerekir. Türkiye her zaman iyi ve güçlü bir takım. Hidayet Türkoğlu'nun da burada kendisini en iyi şekilde göstereceğine inanıyorum. Son Avrupa Şampiyonası'nda ne yaptığı ya da NBA'de nasıl bir sezon geçirdiği hiç önemli değil. Onun adına konuşmak istemem ama Hidayet'in çok başarılı olacağına inanıyorum.''

''TÜRKİYE BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ''
Zaza Pachulia, 5 yılı aşkın bir süre kadrosunda kaldığı Ülkerspor'un ve Türkiye'nin kendisi için önemini vurgularken, ''Türkiye'ye gelmeseydim, NBA'e gidemezdim. Bu kesin. Gürcistan'dan NBA'e seçilme fırsatı yakalayamazdım. Son senemde antrenörüm olan Tolga Öngören'in bana önemli katkısı oldu. O beni çok iyi anlıyordu ve verdiği öğütlerin bana kariyerimde çok yardımı oldu'' ifadelerini kullandı.

Basketbola 9 yaşında başladığını, 14 yaşında ise Türkiye'ye geldiğini anlatan Gürcü sporcu, şunları söyledi:
''İlk zamanımdan beri Gürcistan Milli Takımı'nda oynadım. ABD'de herkes beni Gürcü olarak biliyor. Ben Türkiye'yi çok sevdim. Türkiye benim kariyerimde, hayatımda o kadar büyük bir rol oynadı ki, burayı ne kadar sevdiğimi anlatamam. Burası benim ikinci vatanım. Türk vatandaşıyım, Türk pasaportum var. Çok önemli zamanlar geçirdim burada. Burası benim için çok önemli bir yer. Eğer Gürcistan Milli Takımı'nda oynamasaydım, seve seve Türkiye için oynardım. Ancak Gürcistan Milli Takımı'nı çok ciddiye alıyorum. Beni orada bir kahraman gibi görüyorlar ve benden beklentileri yüksek.''

''HİDAYET VE MEHMET, YILDIZ OLDULAR''
Zaza Pachulia, Türk sporcuların Mirsad Türkcan ile başlayan NBA deneyimlerine değinirken, özellikle Hidayet Türkoğlu ile Mehmet Okur'un geldiği seviyenin önemine dikkat çekti.

''Hidayet ile Mehmet'in orada olması, Türk sporcular için özellikle çok önemli. Oraya bir yol açtılar. Oraya gitmek ile orada kalabilmek arasında çok büyük fark var. Hidayet ile Mehmet çok önemli isim yaptılar ve şimdi yıldız kategorisindeler. Bu Türkiye'de oyuncu yetiştiğinin kanıtı. Bize yol açtılar. Ne kadar başarılı Türk oyuncu olursa, o kadar yeni yol açılır'' şeklinde konuştu.

''KEŞKE HEP NBA'DE KALABİLSEM''
Gürcü basketbolcu, NBA'de forma giymenin farklılığına değinirken, ''NBA'de oynamak o kadar güzel ki, keşke tüm hayatım boyunca orada kalabilsem. Bir basketbolcu için oradan daha güzel bir yer, iş yok. Hem maddi yönü, hem profesyonellik olarak bu kadar üst seviyeyi başka hiçbir yende göremezsiniz ama sporcu olarak maalesef belli bir yaştan sonra işimi bırakmak zorundayım'' dedi.

NBA'de 7 sezonu geride bıraktığını hatırlatan Pachulia, kariyeri içinde bir NBA şampiyonluğu yaşama hayali olduğunu aktarırken, ''Şu anda kendimi artık tecrübeli bir oyuncu olarak görüyorum NBA'de ve ihtiyacım olan bir şampiyonluk. Olur veya olmaz bilemiyorum. Bir çok yıldız şampiyonluk yaşayamadan kariyerini tamamlayamayabiliyor ama ben bunun için çalışmaya devam edeceğim'' ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...