"Dönersem Fenerbahçe forması giyerim"

NBA'de Los Angeles Clippers forması giyen Hidayet Türkoğlu, Türkiye'ye dönmesi halinde Fenerbahçe forması giymek istediğini söyledi. Hidayet basketbol oynamayı bıraktıktan sonra ise yöneticilik yapmak istediğini belirtti.

NTV Spor 01.08.2015 - 15:15

Belek turizm merkezindeki Gloria Sports Arena'da düzenlenen "Hido Talent Camp" kapsamında Antalya'da bulunan Türkoğlu, Türk basketbolunun gün geçtikçe daha iyiye gittiğini ifade etti.

Alt yapı bazında başarı grafiğinin yükseldiğini belirten Türkoğlu, 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda İspanya, Sırbistan, İtalya, Almanya ve İzlanda ile B Grubu'nda yarışacak Türkiye'nin, turnuvadaki şansını değerlendirdi.

Milli takımın zor bir gruba düştüğünü dile getiren Türkoğlu, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki genç arkadaşlarımız iyi bir sonuç elde edecektir. Grup olarak kağıt üzerinde hiç şans verilmeyen bir ülkeyiz. Ama biz her zaman mücadele eden ve son saniyeye kadar maçı bırakmayan bir ekip olmuşuzdur. Bunu daha önceki şampiyonalarda da göstermişizdir. Tek şanssızlığımız bu yıl Ömer Aşık'ın sakatlığından dolayı gelmeyecek olmasıdır. Ama onun yerini dolduracak, yokluğunu hissettirmeyecek arkadaşlar bu şampiyonada ellerinden geleni yapacaklardır. Onların kazanacağı çok şey var. Ben ağabeyleri olarak onları destekliyorum. Ülke olarak onlara sahip çıkmamız gerekiyor."

Gruptaki birçok takımın milli takıma küçümseyerek baktığını öne süren Türkoğlu, bu durumun Türkiye için avantaj olduğunu, hırs ve azimle milli takımın gruptan çıkarak olimpiyatlara gitme vizesini alacağını söyledi.

"1000'LER KULÜBÜNE GİRMEK İSTİYOR"
Türkiye Milli Takımı'nı, 2014'ün mart ayında bırakan Türkoğlu, NBA kariyerini başarıyla noktalamak isteğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bin maç hedefim var. Türk spor tarihinde bir ilki başarmak istiyorum. NBA'de bin maç oynayan ilk Türk olmak istiyorum. 3 maçım kaldı. O yüzden birkaç takımla görüşmelerim devam ediyor. Çünkü insan kariyerinin sonlarına geldiğinde bu tarz başarılar elde etmeden basket hayatını noktalamak istemiyor. Benim tek hedefim bu. Onu da elde etmek istiyorum. Kariyerimin yavaş yavaş sonuna doğru geldiğimin farkındayım. Yaşım 36 oldu. 15'inci senemi bitirdim. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum."

"DÖNERSEM FENERBAHÇE FORMASI GİYERİM"
Sonrasında Türkiye'ye dönebileceğini ifade eden Türkoğlu, "Ben her ne kadar Efes Pilsen'de büyüyüp belli başarılar elde ettiysem de çocukluğumdan beri büyük bir Fenerbahçe taraftarıyım. İster istemez oraya karşı bir sempatim var. Türkiye'ye basketbol oynamak için dönersem Fenerbahçe formasını giyerim" diye konuştu.

Hedeflerine ulaştıktan sonra basketbolda yöneticilik yapmak istediğini vurgulayan Türkoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu'na yönetici olarak geleceği haberleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Henüz net bir teklif gelmedi. Ama basketbolu noktaladığımda, basketbolun yöneticilik tarafına geçmek istiyorum. Uzun yıllar milli takımda görev yapan bir insan olarak böyle düşünmeleri beni mutlu etti. O ekibe dahil olacağım ya da olmayacağım diye bir şey söyleyemiyorum."

Sayfa Yükleniyor...