Eski yıldız şimdi İspanya'ya başkan!

İspanya'nın eski yıldızı Jorge Garbajosa İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı seçildi.

NTV Spor 09.07.2016 - 21:08

İspanya Basketbol Federasyonunun (FEB) başkanlığına Jorge Garbajosa seçildi.

FEB'de yapılan başkanlık seçiminin ikinci turunda 115 delegenin 61'inin oyunu alan 38 yaşındaki eski basketbolcu Garbajosa, İspanya basketbolunun yeni patronu oldu. Son 12 yıldır FEB başkanı olarak görev yapan Jose Luis Saez, federasyonun maddi kaynaklarını kötüye kullanma ve yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili, hakkında yürütülen soruşturmadan dolayı seçimlere katılmadı.

Diğer iki başkan adayı Arturo Aguado ve Alfonso Cabeza'yı geçerek FEB'in yeni başkanı olan Garbajosa, federasyon için köklü değişiklikler yapıp, daha şeffaf ve siyasi etkiden uzak bir yönetim vadetti.

Basketbolcu olarak Tau Ceramica, Benetton Treviso, Unicaja Malaga, Real Madrid, Khimki ve NBA'in Toronto Raptors takımlarında oynayan Garbajosa, İspanya Milli Takımı'nda da 167 maça çıkarken, 2012 yılında profesyonel basketbol kariyerini sonlandırmıştı. İspanya'nın, 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda altın, 2008 Olimpiyatları'nda gümüş ve Avrupa şampiyonalarında 2001'de bronz, 2003 ve 2007'de gümüş ve 2009'da altın madalya kazanmasında Garbajosa'nın da önemli katkısı oldu.

Sayfa Yükleniyor...