Hido'ya TBF'de görev!

NBA'deki kariyerini noktalayan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu'nda CEO oldu. Türkoğlu, liglerde, milli takımlarda ve sponsorlardan sorumlu yöneticilik yapacak.

NTV Spor 16.11.2015 - 13:29
Hido'ya TBF'de görev!

Aktif sporculuk hayatını noktalayan ve uzun yıllar NBA'de forma giyen Hidayet Türkoğlu, yeni dönemde Türkiye Basketbol Federasyonu'nda üst düzey yönetici olarak görev yapacak.
     
Hyatt Regency Otel'de gerçekleştirilen ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile Hidayet Türkoğlu'nun katıldığı basın toplantısında, Türkoğlu'nun federasyondaki yeni görevi açıklandı.
     
Harun Erdenay, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Hidayet Türkoğlu'nun uzun yıllar milli takım kaptanlığı yaptığını hatırlatarak, "NBA'de oynayıp da Avrupa'da milli takımda en uzun süre hizmet etmiş oyuncudur. Başka hiçbir NBA oyuncusunun bu yüzdeyi başardığına inanmıyorum. Değişik bir vizyonu var. 15 sene üst üste NBA'de oynadı. Yönetim kurulu olarak karar aldık. Hidayet, bundan sonra liglerimizde, milli takımlarımızda ve sponsorlardan sorumlu CEO olacak" diye konuştu.
     
Hidayet Türkoğlu'nun vizyonuyla federasyona farklı şeyler katacağına inandığını kaydeden Erdenay, şöyle devam etti:
     
"Çok büyük hizmetler vermiş biri olarak bu koltuğu hak edecek isim olacaktır. Aramıza yeni katıldı. Yaklaşık 11 ay sonra seçim var. Daha önce seçimde adaylığımı koyacağımı söylemiştim. Hidayet bünyemize girdi, bizimle beraber olacaktır. NBA'de çeşitli kulüplerde başta Orlando olmak üzere yöneticilik düzeyinde çok iyi teklifler aldı. O kadar teklife rağmen basketbol federasyonunu seçti."
     
Türkoğlu ile birlikte neler yapılacağı yönünde bazı konuşmalar yaptıklarını vurgulayan Harun Erdenay, öncelikle bir pilot takım kurarak 18-20 yaş aralığındaki oyunculara daha fazla oynama fırsatı vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
     
"TECRÜBELERİMİ PAYLAŞIP..."
Türkiye Basketbol Federasyonu'nun yeni CEO'su Hidayet Türkoğlu ise oyunculuk kariyeri boyunca edindiği tecrübeleri yöneticiliğinde kullanmaya çalışacağını ifade etti.
     
NBA'deki 15 yıllık kariyerini noktaladığını hatırlatan Türkoğlu, "Gerek basketbol olarak gerek basketbol dışında çok tecrübeler edindim. Tecrübelerimi paylaşıp Türk basketbolunun daha iyi yerlere gelmesi için elimden geleni yapacağım" şeklinde konuştu.
     
Kendisi için yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Hidayet Türkoğlu, "Uzun yıllar Türkiye'yi dünyada temsil etmeye çalıştım. Basketbolun gelişimi, sporcu ve tesisleşme anlamında, seyircilerin maça gelmesi konusunda çok tecrübeler edindim. Bunları bir şekilde yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. Genç arkadaşlarıma yardım etmek istiyorum. Vizyonlarını biraz daha geliştirmeleri için düşüncelerim olacak. Maçlardaki talebi artırmak için görüşlerim var" değerlendirmesinde bulundu.
     
Federasyon başkanlığı konusundaki düşünceleri sorulan Hidayet Türkoğlu, "Harun başkanla uzun zamandır birlikteyiz. Kendisi kaptanlığı bana devrettiği döneme kadar Türk basketboluna en iyi şekilde hizmet ettik. Sanıyorum bu birlikteliğe aynı şekilde devam edeceğiz. İkimizin birbirimizden öğreneceği tecrübeler var. ABD'de öğrendiklerimi Harun Erdenay ile paylaşmaya çalışacağım" değerlendirmesinde bulundu.

"İLK HEDEF MİLLİ TAKIM"
Yeni görevi konusunda neler yapmayı planladığı yönündeki soruyu yanıtlayan Hidayet Türkoğlu, ilk hedefinin milli takım olacağını belirterek, "Olimpiyat elemelerini evimize alırsak, olimpiyatlara gitmek için kurulacak bir ekip oluşturmamız gerekiyor" diye konuştu.
     
NBA'de bir sezon daha oynamayı planladığını ancak daha sonra fiziksel açıdan yapamayacağını gördüğünü kaydeden federasyonun yeni yöneticisi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     
"NBA'de 16. sırada seçilmiştim. 16 sene oynayıp, bin maç barajına ulaşabilir miyim diye hayal ediyordum. Harun başkandan böyle güzel teklif gelince fazla düşünmeden sporculuk hayatımı noktaladım ve kendime yeni sayfa açtım. Türk sporcularına değer veren biriyim. En büyük hayalim de dünyanın her yerinde Türk sporcuların olması ve bizi en iyi şekilde temsil etmesi. O yüzden gençlerimize bir vizyon göstermemiz gerekiyor. Altyapılarımız çok başarılı, önlerini açmamız gerekiyor. Milli formanın diğerlerinin önüne geçmemesi için elimizden geleni yapacağız."

Sayfa Yükleniyor...