"Oyuncuları çok yönlü geliştirmeliyiz"

Fransa'da yılın koçu seçilen Erman Kunter, antrenörler olarak oyuncuları çok yönlü olarak geliştimeleri gerektiğini söyledi.

NTV Spor 26.06.2011 - 17:57

Fransa'da çalıştırdığı Cholet takımı ile şampiyonluğu kazanarak ''Yılın koçu'' seçilen Erman Kunter, ''Oyuncular ne kadar yükseğe zıplarlarsa NBA'de oynama şansları da o kadar artıyor. Euroleague ise tekniği daha fazla olan iyi oyuncuların oynadığı bir lig'' şeklinde konuştu.

Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlenen 7. Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri'ne konuşmacı olarak katılan Erman Kunter, antrenörlere ''Kabiliyet seçimi'' konusunda bilgi verdi.

Atatürk Spor Salonu'nda, NBA ile Euroleague takımlarında oynayan oyuncuların belirlenmesindeki temel etken ve oyuncu özellikleri hakkında görüşlerini paylaşan Kunter, NBA'de 11 Fransız oyuncunun forma giydiğine dikkati çekti. Kunter, Avrupa'daki basketbol liglerine transfer olan NBA oyuncularından çoğunun da taktik bilgi açısından yetersiz olduğunu savundu.

Kunter, ABD'li oyuncuların atletik yapıya sahip olmaları nedeniyle fiziki özelliklerinin fazla olduğunu ifade ederek, ''NBA'den Euroleague'e transfer olarak takımını şampiyon yapabilecek farklılığa sahip en fazla 25 oyuncu var'' dedi.

Euroleague'de taktik ve teknik bilgilere sahip iyi basketbolcuların oynadığını belirten Kunter, şunları söyledi:''ABD'de çoğu üniversite koçu emekli oldu. Modern basketbolun temelini atan 4-5 koç vardı. Bugün kullandığımız birçok taktiğin temelini bu koçlar attı.

NBA, temel bilgileri olmayan atletik özellikteki üstün oyunculardan oluşan bir gösteri ligi. Oyuncular ne kadar yükseğe zıplarlarsa NBA'de oynama şansları da o kadar artıyor. Eurolegue ise tekniği daha fazla olan iyi oyuncuların oynadığı bir lig. Antrenörler olarak oyuncuları çok yönlü geliştirmemiz lazım'' diye konuştu.

Seminerde Almanya 20 Yaşaltı Milli Takım Başantrenörü Chris Fleming de oyuncuların baskı altındayken şut yüzdelerini artırabilmeleri konusunda bilgi verdi. Seminerde Erman Kunter'e plaket verildi.

Sayfa Yükleniyor...