''Sorun temelde''

Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Necati Güler, sorunu başka yerlerde aramanın anlamsız ve gereksiz olduğunu asıl sorunun temelden kaynaklandığını belirtti.

NTV Spor 27.06.2011 - 15:34
Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Necati Güler, antrenörlerin, oyuncularına taktikten çok temel bilgileri öğretmesi gerektiğini söyledi.
        
Necati Güler, Alanya'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nin ardından Basketbol Federasyonu internet sitesine değerlendirmelerde bulundu.
        
İçerik olarak oldukça yoğun bir semineri geride bıraktıklarını ifade eden Güler, ''Oldukça iyi bir organizasyonu geride bıraktık. Bunun için, seminere konuşmacı olarak katılan isimlerin hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Ufkumuzu açan bir seminer izlememizi sağladılar. Daha iyi ve yerleşim açısından daha başarılı organizasyonlar da yapabileceğimize inanıyorum. Ancak yine de içerik olarak son yıllardaki en verimli semineri geride bıraktığımızı söyleyebiliyorum'' diye konuştu.
        
''BAZI GELİŞMELERDEN RAHATSIZLIK DUYUYORUM''
Necati Güler, seminerlere ciddi anlamda faydalanmak için gelen antrenörlerin sayısının ise istedikleri oranda olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Antrenörlerimizin gelişimi için başka programlar da hazırlamalıyız ki, bu konu da zaten çalışmalarımız var ve ilerleyen günlerde de bunları herkesle paylaşacağız. Ancak buraya gelen arkadaşların bu kadar verimli bir içerikten daha iyi faydalanmaları gerekiyor. Ben şahsen çok şey öğrendim ama bazı antrenörlerin sertifika almaya mecbur oldukları için gelmelerinden açıkçası rahatsızlık duyuyorum. Bu sebeple de son gün kapanış saatinde seminerde bulunmayanların sertifikalarını, arkadaşlarına veya bir yakınlarına kesinlikle teslim etmedik'' dedi.
        
Bazı altyapı antrenörlerinin temel bilgileri öğretmeden, takımlarına üst düzey oyunlar oynatmaya çalıştığını anlatan Güler, ''Basketbolda bir adımı nereye attığınız, topu nereye vurduğunuz büyük önem taşıyor. Ancak bazı altyapı antrenörlerimiz bunları atlıyor ve bir anda sahaya çıkıp Fenerbahçe Ülker veya Efes Pilsen gibi bir Avrupa Ligi takımından gördükleri setleri uygulamaya çalışıyorlar. Halbuki esas olan, o setin sonundaki şutu nasıl atacakları, o pozisyona nasıl gelecekleri, perdeyi nasıl yapacakları ve sonrasında nasıl devrilecekleri. Biz aslen bunları öğretmeye çalışıyoruz. Özellikle küçük yaşlarda, Türk basketbolunun ihtiyacı olan, taktikten ziyade oyuncuların temel bilgiyi öğrenerek yetişmeleri'' ifadelerini kullandı.
        

Sayfa Yükleniyor...