Türkiye Olimpiyat elemelerine aday!

FIBA, erkekler basketbolda 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri ev sahipliği için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin başvurduğunu duyurdu.

NTV Spor 26.10.2015 - 16:29
Türkiye Olimpiyat elemelerine aday!

FIBA'dan yapılan açıklamada, erkeklerde 18 takımın katılımıyla 3 ülkede yapılacak elemelerin ev sahipliği için şu ana kadar Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İran, İsrail, İtalya, Meksika, Filipinler, Sırbistan ve Türkiye'nin başvurduğu bildirildi.

Angola, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, İran, İtalya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Filipinler, Porto Riko, Senegal, Sırbistan ve Tunus olmak üzere 15 ülke, 4-10 Temmuz'daki olimpiyat elemelerinde boy gösterecek.

Kıta şampiyonalarında elde ettikleri dereceler sayesinde Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İran, İtalya, Meksika, Filipinler ve Sırbistan'ın elemelere doğrudan katılım hakkı bulunuyor. Katılım hakkına sahip bu ülkelerin başvurularından vazgeçmeleri halinde kalan diğer adaylar Türkiye, İsrail ve Almanya'ya elemeler vasıtasıyla olimpiyat kapısı aralanacak.

Eleme müsabakalarında altışarlı 3 grupta zirveyi elde edecek 3 takım daha 2016 Rio Olimpiyatları'na katılım hakkı kazanacak.

 

- Kadınlarda iki aday

 

Kadınlar basketbolda olimpiyat elemeleri için şimdiye kadar Fransa ve İspanya aday oldu.

Tek ülkede düzenlenecek kadınlar elemelerinde Arjantin, Belarus, Kamerun, Çin, Küba, Fransa, Güney Kore, Yeni Zelanda, Nijerya, İspanya, Türkiye ve Venezuela yer alacak. 13-19 Haziran'da oynanacak elemelerden 5 ekip daha olimpiyat bileti elde edecek.

Elemelerin ev sahipliği için başvuru süresi, 11 Kasım Çarşamba günü dolacak.

Sayfa Yükleniyor...