Judo'da, Kaya'dan bronz madalya

25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda judoda açık sıklette Belkıs Zehra Kaya bronz madalya sahibi olmayı başardı.

NTV Spor 19.11.2008 - 13:46

BELGRAD - 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda, judoda Belkıs Zehra Kaya bronz madalya kazandı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta süren oyunların 10. gününde judoda bayanlar açık sıklette tatamiye çıkan Belkıs Zehra Kaya, bronz madalya alarak Judo Milli Takımı'na oyunlarda tek madalya kazandıran sporcu oldu. Kaya, geçen oyunlarda da madalya kazanarak, milli takıma tek madalya kazandıran judocu olmuştu. Milli sporcu, en son yapılan oyunlarda gümüş madalya almıştı.

Kaya, ilk turda Fransız Rebecca Ramanich'i yenerek 2. tura yükseldi. Milli sporcu, bu turda Kuzey Koreli Kyong Soi ile berabere kaldı. Uzatmaya giden karşılaşmada sonuç değişmeyince maçın kaderini hakemler belirledi. Karşılaşmanın 3 hakeminden 2'si Kuzey Koreli, orta hakem ise Kaya'yı galip ilan etti. Milli sporcu bu sonuçla rakibine yenilmiş oldu. Kaya, Soi'nin daha sonra final grubuna çıkmasıyla repesaj yapma hakkını elde etti. 3. turda Polonyalı Magdalena Koziol'u ipponla yenerek bronz madalya maçına çıkmaya hak kazanan Kaya, bu maçta Ukraynalı Iryna Kindzerska'yı ipponla yenerek, bronz madalyanın sahibi oldu.

Kaya, ''Oyunların sonunda da olsa madalya aldım. İnşallah bundan sonra daha çok çalışarak altın madalya kazacağım'' dedi.

Öte yandan bugün tatamiye çıkan diğer Türk bayan sporcu Kübra Tekneci, 48 kiloda ilk turda Avusturyalı Valentina Schauer'i yenerek 2. tura yükseldi. Bu turda Polonyalı rakibi Justyna Kojro'ya yenilen Tekneci, Polonyalı rakibinin daha sonraki maçta yenilmesi sonucu oyunlardan elendi.

Yarın sonra erecek judo müsabakalarında Türkiye, hem bayanlar hem de erkeklerde takım maçlarına çıkacak.

Sayfa Yükleniyor...