33 madalyalı Norveç'in sırrı

Norveç, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda 13'ü altın 33 madalyayı şimdiden aldı ve ülke rekorunu 7 madalyayla geçti. Norveç Olimpiyat Komitesi Elit Sporcular Direktörü Ovrebo, işin sırrını anlattı: "Çocuklarımız 12 yaşına kadar sıralama, derece bilmez; keyif için spor yapar. Dünya sıralamalarında 13 yaşından küçük tek bir Norveçli sporcu bulamazsınız."

NTV Spor 22.02.2018 - 14:26
Norveçli Marit Bjorgen, PyeongChang'da kazandığı dört madalyayla Kış Olimpiyatları'nda 14 madalyaya ulaştı. 37 yaşındaki sporcu, Kış Olimpiyatları'nda en çok madalya kazanan sporcu unvanını ele geçirdi.AP

Norveç, Kış Olimpiyatları'nda her zaman iddialı bir ülkedir. 1994'te ev sahibi oldukları Lillehammer'da 26 madalya kazanmışlardı. Bu rekoru Socchi'de tekrarlayan Norveçli sporcular, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda daha şimdiden 33 madalyaya ulaştılar. 13 altın, 11 gümüş, 9 bronzla madalya sıralamasının zirvesinde gidiyorlar.

Sadece 5 milyon 320 bin nüfusa sahip (Bu açıdan dünyada 120. sırada) Norveç, bu başarıya nasıl ulaştı? Kış olimpiyatları için uygun coğrafi ve iklim koşullarına sahipler ama bu yeterli mi?

Bu sorulara Norveç Olimpiyat Komitesi Elit Sporlar Direktörü Tore Ovrebo yanıt verdi. Kore'ye 30 madalya hedefiyle geldiklerini ve bunu aştıklarını vurgulayan Ovrebo, Norveç'in Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Endeksi'nde geçen yıl ilk sırada yer aldığına vurgu yaparak "Ülkedeki insanların büyük çoğunluğu için hayat standartları yüksek. Hayatları, gelecekleri için endişe duymuyorlar. Eğitim ve sağlık sistemi çok iyi. Yani gençler ve çocuklar kendilerini rahatlıkla spora verebiliyor" dedi.

İşte bu noktada sistemin devreye girdiğini belirten Ovrebo, "Birçok ilkeden farklı olarak biz çocuklara spor yaptırıyoruz, onları yarıştırmıyoruz. Norveç'te 12 yaşın sonuna kadar sportif faaliyetlerde skor yok, dereceler ölçülmez. Çocuklar, sadece ve sadece keyif almak için spor yapar. Bu nedenle dünya sıralamalarında 10, 11 yaşlarında bir Norveçli bulamazsınız. Çocuklarımızın çoğu spor yapar. Elbette yarışırlar da ama birincilik, ikincilik, üçüncülük 13 yaşlarına kadar yoktur. Böylece eğlenmeye, arkadaşlarıyla birlikte olmaya ve kendilerini geliştirmeye konsantre olurlar. Çocukların spor yapmaları için en büyük motivasyon, bunu arkadaşlarıyla yapmak, bunu yaparken keyif almaktır. Bu keyfi, bütün kariyerleri boyunca almalarını isteriz" ifadelerini kullandı.

Ovrebo şöyle devam etti:

"Norveçliler için sporşöhret ve servet kazanmanın veya sorunlardan kaçmanın bir yolu değildir. Çünkü Norveçliler'in büyük bir kısmı için sağlık garantisi, ücretsiz kolej eğitimi, işsiz kalma endişesi gibi sorunlar yoktur. Bu nedenle Norveçliler için spor kendini keşfetme ve geliştirme alanıdır. Sporcular büyüyüp büyük hedefler için yarışsalar bile çok yakın arkadaş kalırlar. Bu, televizyon veya sosyal medya arkadaşlığı değildir; gerçek dostluktur. Hepsi birbirleriyle sohbet eder ve deneyimlerini paylaşarak birbirlerinin gelişimlerine destek sağlarlar. Bizim sporda başarmak istediklerimiz sırasıyla şöyle: Eğlenmek, arkadaşlık, madalya!"

Sayfa Yükleniyor...