Boğaz'da yarış heyecanı sona erdi

İstanbul Boğazı renkli bir yarışa ev sahipliği yaptı. NTV Spor’dan canlı yayınlanan organizasyonda iki bini aşkın sporcu, Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na yüzdü.

NTV Spor 23.07.2017 - 12:47 | Son Güncelleme: 23.07.2017 - 14:53

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı sona erdi. 2300 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışı, erkeklerde Rus Evgeny Eliseev 50 dakika 58 saniyelik derecesiyle kazandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Doğukan Ulaş 52 dakika 21 saniye ile ikinci, Erge Can Gezmiş ise 52 dakika 23 saniyelik derecesiyle üçüncü oldu.

Kadınlarda Rus Kristina Kochetkova 54.57 ile birinci olurken, Nilay Erkal ikinci, Buse Topçu üçüncü oldu.

Yarışı bitiren sporculara Kıtalararası Yüzme belgesi verildi.

BAKAN BAK: "TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE"
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin büyümeye ve spor aktivitelerini geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin turizmde güvenli bir noktada olduğunu belirten Bak, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ülkemizde terör olduğunu söyleyenler var ama bakın, hayatımız gayet normal şekilde devam ediyor. Türkiye güvenli bir ülke ve turizmde, kültürde güvenli bir nokta. Bu ülke büyümeye, spor aktivitelerini geliştirmeye devam edecek. Organizasyonda emeği geçen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, Samsung'a ve katılımcılara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yarışın bir "meydan okuma" olduğunu vurgulayan Bakan Bak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Güzel bir günde, güzel bir organizasyon yaşadık. İki kıta arasındaki tek yarış bu. Geçen yıl da ödül almış bir yarış. Burası bir meydan okuma yeri. İnsanlar anılarında, 'Ben Boğaz'ı karşıdan karşıya geçtim, Asya'dan Avrupa'ya yüzdüm.' diyor. Dolayısıyla bir 'meydan okuma' var. Güzel bir yarış oldu. Bu yıl da sponsorlarımız var. Samsung 5 yıldır sponsorluk yapıyor. Hava güzel ve seyirciler de güzel bir ortam oluşturdu. İki bin sporcunun başvurduğu bir yarış. İnsanlar sudan yüzleri güler şekilde çıkıyor. Yani meydan okumayı gerçekleştirmiş olarak çıkıyorlar. Boğaz bir inci, İstanbul dünyanın incisi. Türkiye bizim göz bebeğimiz."

Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye'nin spora büyük yatırımlar yaptığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kendisi sporun içinden gelen bir politikacı. Sporu ve sporun kitlelere ulaştığını da çok iyi biliyor. Yapılan altyapı yatırımları ve tesisler olmak üzere büyük aşamalar kaydedildi. Tesisiniz olmazsa size organizasyon verilmesi mümkün değil. Türkiye büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecek."

Sayfa Yükleniyor...