Bolt'tan doping açıklaması

Usain Bolt, Dünya Atletizm Şampiyonası öncesi tüm dikkatlerin doping olaylarına çevrilmesinden rahatsız. Bolt, atletizmin itibarını tek başına kurtaramayacağını da vurguladı ve herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

NTV Spor 20.08.2015 - 14:00

Dünya Atletizm Şampiyonası, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarına da ev sahipliği yapan ikonik stat Kuş yuvası'nda başlıyor...

Şampiyonada tüm gözler bir kez daha Usain Bolt'un üzerinde olacak.

Ancak şampiyona öncesi Bolt gibi atletlerden çok, dopingin atletizmdeki yeri konuşuluyor. Bolt, bu durumdan son derece rahatsız. 100 metre finalinde, daha önce 2 kez dopingli çıkan Justin Gatlin ile çekişmesi beklenen Bolt; "Durum son derece üzücü. İnsanlar benden 100 metre finalini kazanıp; atletizmin adını temize çıkarmamı bekliyor. Ancak bu sporun itibarını tek başıma kurtaramam. Doping tartışmalarının sona ermesi için tüm sporcular ve yetkililer üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli" dedi.

Bugüne dek hiç bir doping testi pozitif çıkmayan Bolt, hayatları boyunca adil şekilde yarışan bir çok atletin de zan altında kaldığını vurguladı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, yoğun şekilde doping yapıldığını bilmesine karşın bunu örtbas etmekle suçlanıyor. Dünya şampiyonası öncesi başkan seçilen Sebastian Coe, bağımsız bir komisyon kurarak doping iddialarını araştıracağını vaadetmişti.

Sayfa Yükleniyor...