"Büyük bir hayal kırıklığı!"

WADA'dan tepki...

NTV Spor 25.07.2016 - 14:36

Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), Rusya'nın 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmemesini büyük bir hayal kırıklığıyla karşıladığını açıkladı. WADA yönetimi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), aldığı bu kararla, temiz sporcuları cezalandırdığı görüşünde.

Rus sporcuların önce 2012 Londra Olimpiyat Oyunları, ardından da 2014 Soçi Kış Oyunları'nda, devlet desteğinde doping yaptıkları ortaya çıkmıştı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, Londra Olimpiyat Oyunları'nın sabote edilmesinin ardından Rus atletlerin Rio 2016'ya katılmasını yasaklamıştı. Soçi'de skandalın gün yüzüne çıkmasının ardından, tüm Rus sporcuların oyunlardan men edilmeleri gündeme geldi. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rusya'ya ülke olarak olimpiyat yasağı getirmedi.

Bunun yerine topu Rus sporcuların Rio'da yarışıp yarışmamalarına karar vermeleri için uluslararası federasyonlara attı. Bu karar; Rusya'nın men edilmesini isteyen Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı. WADA Başkanı Sir Craig Reedie, IOC'in aldığı bu kararla, temiz sporcuları cezalandırdığı görüşünde. Reedie "Rusya'da devlet desteği altında yürütülen doping programı olimpiyat oyunlarının geleceğini tehdit ediyor. IOC, Rusya'yı oyunlardan men ederek sporun onurunu koruyacağına dair bir mesaj vermeliydi. Kararı üzüntüyle karşılıyoruz" dedi. Reedie, son yılların en büyük doping skandalının ortaya çıkmasını sağlayan itirafçı atlet Yulia Stepanova'nın Rio 2016'dan men edilmesinin de endişe verici olduğunu savundu. WADA başkanı, Stepanova'nın başına gelenlerden sonra, bu tür skandalları itiraf edecek bir sporcunun çıkmayabileceği görüşünde.

Sayfa Yükleniyor...