Cem Bölükbaşı'nın hedefi Formula 1

Formula 3 Asya Serisi'nin 2021 sezonunda Doğuş Grubu'nun ana sponsorluğunda yarışacak Cem Bölükbaşı, NTVSpor.net'in sorularını yanıtladı.

NTV Spor 28.01.2021 - 16:19 | Son Güncelleme: 28.01.2021 - 17:46

BlackArts Racing ekibiyle Formula 3 Asya şampiyonasında kariyerinin ilk tam sezonunu yarışmaya hazırlanan CemBölükbaşı, ''Motorsporlarının en üst seviyesi olan Formula 1’de ülkemi temsil etme hayalime bir adım daha yaklaşıyorum.'' dedi.

  •  Formula 3 Asya Serisi'ndeki hedefin nedir?


"Katıldığım her yarış ve şampiyonada olduğu gibi, en büyük hedefim tabii ki elimden gelenin en iyisini yapmak."

  • 2. 6 yaşından bu yana seni yarışlarda, motor sporlarında tutan motivasyon ne oldu?


"Bu macera, her zaman daha iyiye giden bir yolculuk oldu benim için. Küçük yaşlardan bu yana hedefim hep en yüksekteydi, hiçbir zaman değişmedi. Yapabileceğime inandığım için her yarışta ve her koşulda sonuna kadar devam ettim. Kendimi her zaman geliştirmeye çalışıyorum, o yüzden profesyonel hayatımın dışındaki her şeyi şu an bu hayatıma pozitif yönde etki edecek şekilde ayarlıyorum."

  • 3. Espor yarışları sırasında bir daha pistlere dönememe karamsarlığına kapıldın mı?


"Ben her zaman elimden gelenin en iyisi için çalışıyorum. Hep bir umut vardı içimde tekrar pistlere dönmek için ve her zaman onun için çabaladım."

  • 4. Formula 1 için şansını ne kadar görüyorsun?


"Kendime bu konuda sonuna kadar inanıyorum, bunu başarabilmek için ise elimden geleni yapıyorum, daha fazlasını da yapmaya hazırım. Fakat bu yolda her şey maalesef bana bağlı değil, yüksek sponsor bütçeleri ve büyük destekler gerektiren bir yol bu, o yüzden heyecanla bir sonraki günü bekliyorum. Doğuş Grubu’nun uzun yıllardır spora ve genç sporculara verdiği desteği bildiğimiz için bu yolculukta kendilerinden destek istedik ve ana sponsor olarak yanımızda yer almaları benim adıma son derece gurur verici. Buradan Doğuş Grubu’na ve Ferit Bey’e çok teşekkür ediyorum."

  •  5. Eğitimine ara vermeden devam ediyorsun. Yarış pilotu olarak eğitimine devam etmekte zorluklar yaşıyor musun?


"Almanya’da Makine Mühendisliği okuyordum ama dondurdum. Saint Joseph Lisesi Mezunuyum. F1 E-spor ve gerçek motor sporlarında kariyerimi eşzamanlı olarak ilerletiyorum. Hayatta ne olacağı hiçbir zaman belli olmuyor, eğitimime iyi bir şekilde devam etmek istiyorum, kendimi geliştirip yarış kariyerim eğer sona ererse iyi bir şekilde devam etmek istiyorum, onun dışında da yarış kariyerim sonrasında kendimi motor sporlarının içinde tutmak ve geliştirmeye devam etmek istiyorum o yüzden eğitimim de çok önemli." 

  •  6. Türkiye'de motor sporları ile ilgilenen gençler için tavsiyelerin, onlara göstereceğin yol ne olur?


"Asla pes etmemek en önemlisi, kendinize inanıp bir hedef pesinde çabalıyorsanız, hedefiniz ne olursa olsun, başarabilirsiniz. Motor sporlarında da gerek sanal dünyada gerek gerçek dünyada ellerine gecen her şansı değerlendirmelerini öneririm." 

İlk Formula 3 deneyimini 2019 yılında Formula Renault Eurocup’ın 9. ayağında, Hockenheim pistinde elde eden genç yarış pilotu, tek koltuklu araç yarışında gösterdiği bu ilk başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Espordan gerçek yarışa geçişin en başarılı ve dünyadaki nadir örneklerinden biri olarak otoriteler tarafından yakından takip edilen Bölükbaşı, 2019 ve 2020 sezonlarında GT4 Avrupa Şampiyonası’nda ise Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) takımının direksiyonunu paylaştı; 2020 sezonunu BOM takımında Pro-AM klasmanında ikincilik podyumunda tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...