"Devlet dopingini Putin de biliyordu"

Rusya'da eski spor bakanı Mutko'yu koltuğundan ve IOC üyeliğinden eden doping skandalı hakkında Moskova Doping Laboratuvarı'nın eski sorumlusu Rodtschenkow, "Mutko'nun bildiklerini Putin de biliyordu. Bunu inkar edemez" dedi.

NTV Spor 29.01.2018 - 17:56
AP

Rusya'daki doping skandalını ortaya çıkaran Alman ARD kanalı, Moskova Doping Laboratuvarı'nın eski sorumlusu Grigorij Rodtschenkow'u konuşturdu. FBI'ın tanık koruma programı altında ABD'de yaşayan Rodtschenkow, Rusya'daki devlet destekli dopingin Devlet Başkanı Wladimir Putin'in bilgisi dahilinde sürdürüldüğünü belirterek, "Elbette her şey en tepeden, başkandan geliyordu. Putin, doping konusunda bilgi sahibi olduğunu inkar edemez" dedi.

2014 Socchi Olimpiyatları'nda Rus sporcuların devlet güdümünde doping yaptığını öne süren Rodtschenkow, "Putin, dönemin spor bakanı Mutko aracılığıyla her türlü bilgiyi alıyordu. Biz laboratuvardan spor bakanı yardımcısı Juri Nagornich'e, o Mutko'ya, Mutko da Putin'e rapor veriyordu. 2008 Peki ve 2012 Londra'da da devletin organize ettiği bir doping sistemi vardı ama 2014 Socchi'de sistem mükemmele ulaşmıştı" diye konuştu.

2015 yılı sonunda Rusya'dan kaçan ve halen FBI tanık koruma programı altında ABD'de yaşayan Rodtschenkow, "Yaşadığım her yeni günün tadını çıkarmaya çalışıyorum" dedi. Rodtschenkow hakkında Rusya uluslararası tutuklama kararı çıkartmış durumda. Ama karar ABD'de geçmiyor. 

Ne McLaren raporunda ne de sonrasında IOC raporlarında Putin'in doping skandalıyla alakası kanıtlanmıştı. WADA ve IOC, bağlantıyı spor bakanlığına kadar götürebilmiş, Mutko ve Nagornich'e ömür boyu olimpik faaliyetlerden men cezası verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...