"Dopinge ihtiyacım yok"

Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, testlerinde yasaklı maddeye rastlanmasıyla ilgili olarak dopinge ihtiyacı olmadığını vurgularken "Test vereceğimi bildiğim halde doping kullanacak kadar salak biri değilim" dedi.

NTV Spor 15.08.2013 - 18:33
652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Altın Kemer'in daimi sahibi olan başpehlivan Ali Gürbüz, kanında dopingli maddeye rastlanmasıyla ilgili, "Ben bu zamana kadar doping kullanmadım, böyle bir şeye ihtiyacım da yok" dedi.
     
Gürbüz, Antalya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) düzenlediği basın toplantısında, yıllardır sporun içinde olduğunu, yapılan ilk doping testinin negatif, ikincinin ise pozitif çıkmasının kendisini şaşırttığını söyledi.
     
Doping kullanmasının mümkün olmadığını, hakkını sonuna kadar arayacağını ifade eden Gürbüz, "Bu zamana kadar güreştiğim her yerde doping testi verdim ve temiz çıktı. Hiçbir zaman böyle bir şeye tevessül etmedim, etmem de. Kazandığım başarıların dopingle gölgelenmesinden dolayı çok üzgünüm. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" diye konuştu.
     
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin bir turnuvada "1, 2, 3"ten alıyorum" veya "Kura çekiyorum 8, 5'ten test alacağım" diyebileceğini dile getiren Gürbüz, Kırkpınar'da ise Gençlik ve Spor Bakanlığının 67 kişilik liste yaptığını kaydetti.
     
Gürbüz, "Bu listeyi kimin hazırladığını merak ediyorum. Bu sorularımın cevaplanmasını istiyorum. Benden alındıktan sonra yaklaşık 40 kişiden test alınmadı'' diye konuştu.
     
"B NUMUNESİ BAŞKA MERKEZDE İNCELENSİN"
Kırkpınar'dan 10 gün önce kendisinden test aldıklarını belirten Gürbüz, "Bunda art niyet arıyorum. Amaçları beni Kırkpınar'da güreştirmemekti'. Benim er meydanına dahi çıkmam istenmedi" diye konuştu.
     
Doping testinde 2 numune alındığını, Kırkpınar'da da A ve B diye test aldıklarını anlatan Gürbüz, şöyle devam etti:
     
"Ben bu zamana kadar doping kullanmadım, böyle bir şeye ihtiyacım da yok. Temiz çıkmış bir raporum var, 10 gün içinde bir daha test vereceğimi bildiğim halde doping kullanacak kadar salak biri değilim. Biz bir yanlışlık olduğunu düşündüğümüz için itiraz ediyoruz. B numunesi başka merkezde incelensin istiyoruz. Çifte standart var."
     
"DOPİNG EMEK HIRSIZLIĞIDIR"   
Ali Gürbüz'ün avukatı Aziz Çetin de Gürbüz'ün Antalya'nın ve Türkiye'nin yetiştirdiği önemli değerlerden biri olduğunu vurguladı.
     
Son günlerde Ali hakkında çıkan doping kullandığı yönündeki iddialar için kamuoyunu bilgilendirmek dile getiren Çetin, "Doping emek hırsızlığıdır, biz burada dopingli sporcuyu savunmak için bir basın toplantısı düzenlemiyoruz. Yaşanan süreci anlatmak ve zihinlerini bulandıran bazı durumları paylaşmak istedik" dedi.
     
Çetin, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde doping kontrollerinin yapılacağı yönünde Belek Belediyesi Spor Kulübüne, Gençlik ve Spor Bakanlığından bir yazı gönderildiğini anlatarak, "Ali Kırkpınar'dan 10 gün önce doping numunesini vermiştir. Duyumlarımıza göre Kırkpınar'da 67 kişilk listeden 20-25 kişinin yapıldıktan sonra geri kalanının kontrolleri yapılmamış ve numune örneği alınmamıştır. Bu liste yapılırken önemli olan daha önce doping yapmış, bu işten sabıkalı insanların doping vermesinin sağlanmasıdır. Bu hususa dikkat edilmemiştir" diye konuştu.
     
Güreşlerden 10 gün önce alınan doping testinin sonucu temiz çıkınca ikinci numunenin Köln'de incelettirildiğini düşündüklerini ifade eden Çetin, şunları söyledi:
     
"Güreşlerden sonra yapılan kontrollerde ise doping içeren iki maddenin kullanıldığı yönünde açıklama yapılmış. Ali gayet profesyonel yaşayan bir sporcudur, 10 gün içinde doping içeren bir ilacı alıp kullanmasının söz konusu olmadığını, hatta kazayla dahi almasının mümkün olmadığını belirtmiştir. Köln'den alınan iki numuneden ilki temiz, ikincisi kirli çıkmıştır. Kafada soru işaretleri oluşmuştur."
     
"YAĞLI GÜREŞLERE İLGİ, MİNDERE GÖRE KAT KAT ARTTI"
WADA'nın talimatlarına göre A numunesinde herhangi bir dopingli madde bulunursa yasal süre içinde başvurulması halinde B numunesinin dünyada akredite edilmiş farklı bir kurumda incelettirildiğine işaret eden Çetin, "2 adet numune olduğundan ve süreçte bazı sıkıntılar yaşandığı için B numunesinin Köln dışında bir yerde açılmasını istiyoruz. Dünyada 45'e yakın akredite edilmiş kurum var. Türkiye daha önce Bulgaristan, Yunanistan ve isviçre'yi kullanmış. Federasyonumuzun uygun göreceği bir rapor alınmasını talep ediyoruz. Yasal başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.
     
Çetin, yağlı güreşlerin son yıllarda dünyada popüler hale geldiğine dikkati çekerek, bazı kulüplerle ilgili hiçbir doping testinin yapılmadığını, bunun içlerinde kuşku oluşturduğunu söyledi.
     
Milli güreşçi Rıza Kayaalp'in daha önce benzer bir sıkıntı yaşadığını anlatan Çetin, Ankara Hacettepe'de dopingli çıkan sonucun, daha sonra Yunanistan'a gittiğini ve spor hayatına devam ettiğini kaydetti. Rıza Kayaalp'e gösterilen hassasiyetin Ali Gürbüz'e de gösterilmesini istediklerini vurgulayan Çetin, "Ali Gürbüz yıllarca her boyda birincilik alarak geldi. Kendisinin sıkıntısı aldığı başarılar değil, doping kullandığının söylenmesidir. Yağlı güreşlere ilgi, mindere göre kat kat arttı. Yağlı güreşlerin bitirilmeye çalışıldığı konusunda kuşkularımız var" diye konuştu.
     
"ALTIN KEMER HALA ALİ GÜRBÜZ'ÜN"
Dün Belek Belediyesine bir faks geldiğini, yazıda Ali Gürbüz'ün numunelerinde 2 doping maddesi içeren bulgunun olduğunun yazdığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
     
"Dün öğleden sonra belediyenin resmi faksına gelmiş. İmzasız bir yazı. İtiraz için bugün son gündü. Böyle gayri ciddi tebligat yasasına aykırı bir yazı olmaz. Ali Gürbüz şehirde olmayabilirdi, belediyenin bir işçisi resmi bir yazının geleceğine inanmadığı için faksı sümen altı edilebilirdi. Hakkımızın kullanılması daha sonra sıkıntıya girebilir veya bu süreç uzayabilirdi. B numunesinden gelen sonuçta 'doping yoktur' denirse süreç bitmiş olur. Oradan da 'doping vardır' sonucu gelirse 14 gün içinde itiraz etme hakkımız var. Ali'nin dopingli olduğu kesinleşmeden Altın Kemer'in alınması diye bir süreç yok. Onunla ilgili de tebligat gelmiş, Altın Kemer'i verin bize diyorlar."
     
Toplantıya Belek Belediyesi Spor Kulübü güreş antrenörü Atınç Korkmaz da katıldı.
     
        

Sayfa Yükleniyor...