Fatma Uruk'tan dünya rekoru

Türkiye serbest dalışta bir dünya rekorunun daha sahibi oldu. Fatma Uruk, Meksika'da paletsiz değişken ağırlık dalışta 72 metreye ulaşarak tarihe geçti.

NTV Spor 17.11.2020 - 21:38 | Son Güncelleme: 17.11.2020 - 23:21

Serbest dalışçı Fatma Uruk, "Değişken ağırlıklı paletsiz" kategorisinde 72 metrelik derecesiyle dünya rekoru kırdı.

Meksika'da bulunan Yucatan Yarımadası'nda 3 gün süresince dünya rekoru denemeleri gerçekleştirecek Fatma Uruk, ilk hedefine ulaştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen 32 yaşındaki dalışçı, "Değişken ağırlıklı paletsiz" kategorisinde 72 metrelik derecesiyle yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Bu alanda bir önceki rekor, 70 metreyle Türk sporcu Derya Can'a aitti.

Fatma Uruk, yarın ise "Sabit ağırlıklı çift palet" kategorisinde 65 metre ile Rus sporcu Olga Davydova'ya ait dünya rekorunu kırabilmek için mücadele verecek.

Rekor denemesinin ardından suyun altında Türk bayrağıyla poz veren 32 yaşındaki sporcu, sosyal medyada "Dünyanın en güzel bayrağını Meksika’da dalgalandıracağız demiştik. İşte buradayız, her şey yolunda. Dalışım başarılı. Pandemi sürecinde buraya doktorları ve hakemleri getirmek çok zordu fakat organizasyonumuz gayet iyiydi. Henüz kutlama yok, daha bitmedi. İki tane daha var. Dinlenmeme lazım, herkese çok teşekkür ederim" paylaşımını yaptı. 

Sayfa Yükleniyor...