Formula 1'de Michael Masi görevinden ayrıldı

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Formula 1 Yarış Direktörü Michael Masi'nin görevinden ayrıldığını duyurdu.

NTV Spor 17.02.2022 - 17:37
Son Güncelleme: 17.02.2022 - 17:40

Formula 1'de 2022 sezonun başlamasına kısa bir süre kala Uluslararası Otomobil Federasyonu Formula 1'deki görev değişimine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, üç yıldır Formula 1 Yarış Direktörü olarak çalışan Michael Masi'nin görevinden ayrıldığı ifade edildi. Masi'nin FIA'da görevine başka bir pozisyonda devam edeceği belirtilirken yeni sezonda Formula 1 yarış direktörü olacak isimler de netlik kazandı.

Yeni sezonda Niels Wittich ve Eduardo Freitas'ın yeni sezonda Formula 1 Yarış Direktörü olacağı ifade edilirken yardımcılıklarını Herbie Blash'ın yapacağı kaydedildi.

▶ MOTOR SPORLARI HABERLERİ

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Otomobil Federasyonu başkanlığına seçilen Mohammed Ben Sulayem, Londra'da düzenlenen toplantıda yeni sezonda uygulanacak kurallara da ve değişikliklere açıklık getirdi.

Yeni kurallara göre takımların, yarış kontrolle yarış sırasında kurdukları iletişimin eskisi gibi televizyon yayına yansıtılmayacağı, bu kararın yarış kontrole gelebilecek tepkileri önleyebilmek için alındığı belirtildi. 

Öte yandan, futbolda kullanılan VAR sistemi benzer bir sistemin Formula 1'de de kullanılacağı açıklandı. Kullanılacak bu sistemin, yarış kurallarının uygulanmasında yarış kontrole yardımcı olacağı ifade edildi.

FORMULA 1'DE YENİ SEZON NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2022 Formula 1 sezonu 20 Mart'ta Bahreyn'de başlayacak. 20 Kasım'da Abu Dhabi Grand Prix'siyle sona erecek sezon, 23 yarıştan oluşacak.

23-25 Şubat'ta Barcelona'da, 11-13 Mart'ta ise Bahreyn'de takımlar yeni araçların testlerini gerçekleştirecek.

Sayfa Yükleniyor...