"Her zaman bir ilki gerçekleştirmek hayalimdi"

2. kez dünya tekvando şampiyonu olan İrem Yaman NTV'nin konuğu oldu. İrem Yaman kariyerinden küçüklükten itibaren olimpiyat şampiyonu olmak istediğğini söyledi ve üst üste 2 kez dünya şampiyonu olmasıyla ilgili olarak "Her zaman bir ilki gerçekleştirmek hayalimdi" dedi.

NTV Spor 23.05.2019 - 16:40

Dünya şampiyonu olduğu final maçını değerlendirerek sözlerine başlayan İrem Yaman, "Müsabaka benim için çok heyecanlıydı. 19 Mayıs'ta İstiklal Marşı'mızı okutmak, bayrağımızı göklere çektirmek beni çok mutlu etti. Uzun bir süre görünse de Dünya şampiyonluğu için sene başından beri çalışıyoruz. Dünya şampiyonasını kazandıktan sonra ikincisini de kazanmak istiyordum. Her zaman bir ilki gerçekleştirmek hayalimdi. Buna imza atmaktan dolayı çok mutluyum. Süre çok uzun görünüyor ama altında sakatlıklar, ağrılar, acılar... Çok başka şeylerin de üstesinden gelmek zorundasınız. Turnuvanın bir ay öncesinde sakattım. En çok korktuğun ne dediklerinde, 'sakatlanmak' derdim ve onu yaşadım. Performansımı çok fazla üst seviyeye çıkarmadan sakatlığımı gidererek mental olarak hazırlandım. Müsabaka da bunu da yansıttım. Çok odaklıydım. Çok heyecanlıydım; ancak odaklanmıştım. 'İrem heyecanlı değil miydin?' diye sordular, çok heyecanlıydım. Mental olarak odaklandığınızda tatemi de bunu zaten hem sporcuya hem de izleyicelere yansıtabiliyorsunuz" açıklamalarını yaptı.

Sakatlık yaşanmasaydı performansın ne kadar değişirdi sorusuna ise başarılı sporcu, "En iyi düzeyde olduğum zamanı biliyorum. Grand Slam şampiyonluğunu aldığım zaman performansım en iyi düzeydeydi. Maçlar zaten farklıydı. Belki daha farklı sayılarla alabilirdim. Yine de bu sakatlığıma rağmen performansım çok iyiydi." yanıtını verdi.

"BABAM TEKVANDO ANTRENÖRÜ ANCAK ANNEM TEKVANDOYA BAŞLATTI "
Tekvando'ya başlama hikayesini de anlatan İrem Yaman, "Herkes babam antrenör olduğu için onun başlattığını düşünüyor ama beni tekvandoya annem başlattı. İlk evlilik yıllarında babam aktif sporcuymuş. O, 'ileride çocuklarım inşallah babaları gibi olur' diye iç geçiriyormuş. Annem çok tez canlıdır. Bir dünya şampiyonası bittiğinde 'hadi hemen diğer şampiyona gelsin' diye sürekli söyler. Babam doğru zamanı bekledi. Çünkü erken yaşta başlattığınızda bir süre sonra bıkkınlık oluyor. Babam onu engellemek için yaşı bekledi. Annem tez canlı olduğu için kardeşimle birlikte bizi bir tekvando kursuna yazdırdı. Annem daha sonra bunu babama söyledi. Bir iki gün antrenmanlarımı izledi. Spor salonu açtı. Bizimle birlikte antrenman yapmaya başlattı. Ablam bıraktı, ben de devam ettim. Annemin bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşı'mızı okutmak hep hayaliydi. "İnşallah seni televizyonda seni seyredebilirim" diyordu. Servet abi (Tazegül) olimpiyat şampiyonu oldu. O şampiyon olduğunda annem ağladı. 'Siz de umarım şampiyon olursunuz' dedi. Aslında onun hayaliyle başladı. Benim hayalim olarak devam etti. Küçükken bana 'ne olmak istiyorsun' dediklerinde 'olimpiyat şampiyonu' diyordum. O hayali gerçekleştirmeye çalışıyorum. Uzun bir yol. Umarım 2020'de Olimpiyat şampiyonluğunu ülkeme getiririm." diye konuştu.

"KENDİNİ GELİŞTİRMENİN SINIRI YOK"
Olimpiyat'a kadar hazırlanma sürecini de anlatan İrem Yaman, "Bir yıl bir süre var. Çok uzunmuş gibi görünüyor. Çok kısa. Dünya Şampiyonası'na hazırlanmak da uzun süre görünüyor ama çok kısaydı. Yapacağınız çok şey var. Kendini geliştirmenin de sınırı yok. Şu anda en önemli sınav geçti. Şimdi olimpiyatlara tüm hızımızla hazırlanacağız. Geçen yıl üst üste 2 grand prix şampiyonu oldum. Bunu 3-4-5 yapıp arttırmaya çalışacağım." ifadelerini kullandı.

Rakiplerinin çok zorlu olduğunu kaydeden Dünya şampiyonu sporcu, "Grand Slam Şampiyonası'nda üst üste iki kez Olimpiyat şampiyonu olmuş rakibimi yendim. Favori gösteriliyordu şimdi ben favori gösteriliyorum. Şu anda tüm dünya çalışıyor. Bu spor Kore kökenli olsa da tüm ülkeler gelişiyor. Türkiye tekvandoda çok gelişti. Bayan takımımız çok çalıştı. 2019'da Dünya Tekvanda Federasyonu tarafından yılın sporcusu seçildim. Benim miçin çok gurur vericiydi." gelen başarının ardından yaşadığı hazzı anlattı.

Babansıyla çalışmanın kendisini nasıl etkilediği sorusuna ise İrem Yaman, "En başından beri babamla çalışıyordum. Baba olmanın onun için de benim için de zorlukları var. Antrenman, spor salonunda bitmiyor. Evde de 'Neden böyle yaptın?' diyor. Dozunu çok iyi ayarladılar. İnsanların kariyerinde şans faktörleri etkilidir denir ama ben böyle düşünmüyorum. Ailem benim için bir şans. Onlar iyiki varlar." yorumunu yaptı.

"... 2., 3. OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU İÇİN YARIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM"
Kick Boks'la uğraşmasına karşın tekvandonun kendisi için hep ön planda olduğunu kaydeden İrem Yaman, "Tekvando'ya devam ederken birbirine bağlı sporlar Kick boks'la da uğraştım. Kick Boks olimpiyat branşı olmadığı için tekvando da devam ettim. Her zaman sporun içinde olmak istiyorum. Dünya Şampiyonası mükemmel bir şey. Bir dünya şampiyonluğu da 2 dünya şampiyonluğu da başarı. Neden 3. kez dünya şampiyonu olmayayım. Olimpiyat şampiyonluğundan sonra neden 2. kez Olimpiyat şampiyonu olmayayım. Sakatlığım olmazsa yaşım elverdiği sürece 2., 3. olimpiyat şampiyonluğu için yarışmaya devam edeceğim. Selçuk Üniversitesi'nde lisans yapıyorum. Hacettepe lisans mezunuyum. Bilimsellikle yaşanmışlığı birleştirmek ve gelecek nesillere aktarmak istiyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

Sayfa Yükleniyor...