Jokeyler kazan kaldırdı

At yarışlarında, jokeylerin kazanım payları düşürüldü. Bu duruma tepki gösteren jokeyler, lisanslarının iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

NTV Spor 27.12.2018 - 09:23 | Son Güncelleme: 27.12.2018 - 09:31

Jokeyler yeni yılda at binmeme kararı aldı. Nedeni, at yarışlarındaki ikramiye dağıtımında yapılan değişiklik.

Geçen hafta resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye göre kazanım payları ikincilikte yüzde 10'dan 7'ye, 3, 4 ve 5.'likte yüzde 5'e düşürüldü. Birincilik payı ise yüzde 10 olarak korundu.

Bu kararın ardından Jokeyler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği "Bir anda değiştirilen ve yürürlüğe giren kararlar, hepimizi panik havasına soktu. Bu şartlar altında yaptığımız toplantıda bütün jokeylerin çok zor duruma düşeceği konusunda fikir birliği yaparak, 1 Ocak salı gününden itibaren kendi hür irademizi kullanarak at binmeme kararı almış durumdayız." açıklamasını yaptı.

Türkiye Jokey Kulübü ve Atçılık Dernekleri ise yönetmeliğin 128. Maddesini işaret etti. Açıklamada "Sektörün tüm paydaşlarının sürdürülebilir bir gelir kaynağına sahip olabilmeleri doğrultusunda yapılan bir düzenlemeye tepki amacıyla, böyle bir yanlışa düşmemeleri noktasında, atçılık ailemizin paydaşları olarak kendilerini uyarırız. " ifadeleri kullanıldı.

Yönetmeliğin ilgili maddesine göre toplu olarak yarışlara katılmayan at sahipleri, jokeyler, antrenörler ve seyislere, tesislere girmeme ve men cezası veriliyor. Hatta eyleme topluca katılımın ağırlık derecesine göre bu kişilerin lisansları geçici veya sürekli olarak iptal edilebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...