Kaepernick'in hikayesi Netflix dizisi oluyor

George Floyd'un polis tarafından göz altın alanırken yaşamını yitirmesinin ardından yükselen ırkçılık karşıtı eylemlere bir yenisi daha eklendi. Spor alanlarının ikonik işaretinin kahramanı Colin Kaepernick'in yaşamı Netflix dizisi oluyor.

NTV Spor 30.06.2020 - 14:17 | Son Güncelleme: 30.06.2020 - 14:18
Colin Kaepernick, siyahlara yapılan ayrımcılığa dikkat çekmek için milli marş sırasında diz üstü oturmuş, bu protesto sonrakilere ilham olmuştu. 

Amerikan Futbol Ligi (NHL) oyuncusu Colin Kaepernick, Eylül 2026'da ırkçılık aleyhine verdiği bir fotoğrafla hafızalara kazındı. Amerikan Milli Marşı çalınırken siyahilere yapılan muamelelere tepki için dizi üstüne duran Kaepernick, simge hareketlerden birinin kahramanı oldu.

Irkçılık karşıtı hareketinin ardından NHL'de takım bulamayan; buna karşın insan hakları için çalışan Colin Kaepernick'in hayatı "Colin in Black & White (Siyah ve Beyaz içinde Colin) isimli diziyle izleyicilerle buluşacak.

Dizide, Kaepernick'in çocukluk dönemiyle beyaz bir aile tarafından evlat edinilmesi ve aktivist haline gelmesini konu ediyor. Kaepernick diziyle ilgili düşüncelerini açıklarken, "Sık sık ırkçı ve siyah hikayelerini beyaz lensleriyle görüyoruz" diye konuştu. Siyah insanların karşılaştığı farklı gerçeklere yeni bir bakış açısı vermeye çalıştıklarını söyleyen Kaepernick,

"Lise yıllarımda beyaz bir toplumda evlat edinilmiş siyahi biri olarak karşılaştığım ırksal çatışmaları araştırıyoruz" ifadelerini kullandı.

2016'da diz üstü oturuşuyla dikkat çeken Kaepernick, daha sonra Amerika başkanı da seçilen Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'un da aralarında olduğu kişilerce eleştirilmişti. 2017 sezon başında sözleşmesi 49ers'la olan sözleşmesi sona erdirilen ve o zamandan beri takımsız olan Colin Kaepernick'e diğer oyuncular da kataldı. Kaepernick'in protestosu başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki sporculara da ilham oldu. 

George Floyd'un Mineapolis'te yaşamını yitirmesinin ardından Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) protestoları başlamış, daha önce protestoları yasaklayan NHL yönetimi de u dönüşü yaparak, oyuncuların milli marş sırasında diz üstü oturarak protesto yapabileceği kararını almıştı.

Sayfa Yükleniyor...