Naim Süleymanoğlu'ndan sporculara tavsiye

Olimpiyatlarda kazandığı altın madalyalar ve kırdığı rekorlarla dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisi olarak gösterilen ''Cep Herkülü'' lakaplı Naim Süleymanoğlu, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılma hakkını elde eden sporcuların kalan zamanı iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

NTV Spor 10.05.2012 - 13:03

Olimpiyatlarda kazandığı altın madalyalar ve kırdığı rekorlarla dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisi olarak gösterilen ''Cep Herkülü'' lakaplı Naim Süleymanoğlu, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılma hakkını elde eden sporcuların kalan zamanı iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Naim Süleymanoğlu, her sporcunun olimpiyatlara katılmak ve altın madalya kazanmak istediğini dile getirdi.

Dünyada milyonlarca kişinin spor yaptığını, bunların çok azının olimpiyatlara katılma ve madalya alma şansına sahip olduğunu dile getiren Süleymanoğlu, şöyle konuştu:

''Her sporcu olimpiyatlara katılmak, orada altın madalya almak ister. Bir sporcu için olimpiyat, 4 yıl demektir. Dört yıl çalışırsınız, sakatlık olmazsa, bir aksilik olmazsa müsabakaya katılırsınız. Ancak sonunda kazanan bir kişi olur. Kaybederseniz 4 yıl daha beklemeniz gerekir. Ben 4 kez olimpiyatlara katıldım, 3'ünde altın madalya kazandım. Son olarak Londra'da metro durağına ismim verildi. Kazandığım başarıların Türkiye'de ve dünyada değerinin anlaşılması, takdir edilmesi beni daha çok mutlu ediyor.''

Olimpiyata katılacak sporcular için de Süleymanoğlu, ''Önümüzde 80 gün gibi bir süre kaldı. Kalan zamanı iyi değerlendirsinler. İyi çalışsınlar. Çalıştıktan sonra artık yapılacak bir şey yok. 80 gün kalmış, meyvesini orada toplayacaklar. İyi çalışmazlarsa boş dönecekler'' diye konuştu.

''KATILIM SAYISI MADALYAYA YANSIYACAK MI?''
Seul Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalya ile Türkiye'ye 20 yıl aradan sonra ilk altın madalyayı kazandırdığını hatırlatan Naim Süleymanoğlu, şöyle konuştu:

''O dönemde Türkiye'de spor politikası diye bir şey yoktu. Sporcuların başarıları yoktu. Benimle birlikte Galatasaray'ın kazandığı başarılarla bir hareket yaşandı ve iyi bir nokta yakalamıştık. Ben kötümser olmak istemiyorum, olimpiyatlarda iyi bir katılım açısından iyi bir başarı yakalandı ama, bu madalyaya yansıyacak mı? Dilerim ki öyle olur, bunu hep beraber göreceğiz.''

''NURCAN TAYLAN'IN DOPİNG YAPACAĞINA İNANMIYORUM''
Halterdeki doping olaylarına da değinen Naim Süleymanoğlu, Türkiye'nin bu konuda bir politika geliştirmesi, eğitim çalışmalarına önem vermesi gerektiğini söyledi. Süleymanoğlu, şöyle konuştu:

''Dopingin mutlaka önüne geçilmesi lazım. Bu sadece Türkiye Halter Federasyonu veya Spor Genel Müdürlüğü'nün yapacağı bir şey değil. Türkiye'nin bir politika oluşturması, sporcularını, antrenörlerini eğitmesi gerekir. Sporcular yalnızca dopingden yakalanarak zor durumda kalmıyorlar, aynı zamanda sağlıklarını da zarar veriyorlar.''

Dünya ve olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan'da doping tespit edilmesini ise Süleymanoğlu, ''Olimpiyat şampiyonu olmuş, dünya rekoru kırmış bir sporcunun böyle bir şeye başvuracağına inanmıyorum. Muhakkak bir yanlışlık var. Yakalanacağını bile bile neden o ilacı kullansın? Mutlaka bir terslik var ama neticede idrarında böyle bir madde çıkmış'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...