Olimpiyat ateşi Tokyo'ya ulaştı

Yolculuğu virüs tehditi sebebiyle sessiz başlayan olimpiyat meşalesi, Tokyo'ya ulaştı. Meşaleyi teslim alan Japon yetkililer, oyunların güvenli bir şekilde başlaması için çalıştıklarını söylediler.

NTV Spor 20.03.2020 - 12:03 | Son Güncelleme: 20.03.2020 - 12:41

Tokyo 2020 için geri sayım corona virüs tehditi altında sürüyor.

Yunanistan'ın Olympia kasabasında yakılan olimpiyat meşalesinin teslim töreni gerçekleştirildi.

Tören, 1896 yılında ilk modern oyunlara ev sahipliği yapan Atina'daki Panathinaiko Stadyumu'nda salgın nedeniyle seyircilere kapalı olarak yapıldı.

Yunanistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Spyros Capralos tarafından, Tokyo organizasyon komitesi temsilcisi Yoshiro Mori'ye teslim edilen meşalenin "Tokyo 2020 Go" adında özel bir uçakla yaptığı yaklaşık 12 saatlik seyahat, Japonya hava savunma kuvvetlerinin Matsushima'daki üssünde noktalandı.

Meşaleyi, Tokyo 2020 Başkanı Yoshiro Mori, Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Yasuhiro Yamashita ile 3'er olimpiyat şampiyonlukları bulunan judocu Tadahiro Nomura ve güreşçi Saori Yoshida karşıladı.

Yoshiro Mori, oyunların güvenli bir şekilde yapılacağina dikkat çekti.

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Japonya hükümeti ve Tokyo yönetimi, birlikte çok yakın çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerini dinliyoruz. Oyunların güvenli bir şekilde düzenlenmesi için sıkı bir şekilde çalışıyoruz."

GÜNEY KORE VE ÇİN'DEN DESTEK
Oyunlara, Güney Kore ve Çin'den de destek geldi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-Wha tarafından yönetilen corona virüse karşı işbirliği içinde yapılacaklar toplantısına, Çin ve Japonya'dan mevkidaşları Wang Yi ve Toshimitsu Motegi video konferansla katıldı.

Virüsün sosyal ve ekonomik etkilerinin tartışıldığı toplantıda 2020 Tokyo Olimpiyatlarının tamamlanması konusunda fikir birliğine varıldı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 24 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Sayfa Yükleniyor...