Rio'da kirlilik alarmı

2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesi Rio sularındaki kirlilik bir kez daha gündeme geldi. test amacıyla yapılan yelken yarışında 2 sporcu halsizlik ve kusma şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı. Sporcuların sudaki kirlilik nedeniyle hastalandığı iddia ediliyor.

NTV Spor 20.08.2015 - 11:53

Brezilya'nın ev sahipliğinde yapılacak 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesi su kirliliği tehlikeli boyutlarda...

Rio 2016 Organizasyon Komitesi testlerini sürdürürken, kano, yelken, kürek gibi branşlarda yarışların yapılacağı Guanabara Körfezi'ne hala kanalizasyon atıkları karışıyor. Son testlerde, kano yarışlarının yapılacağı bölgedeki suların, Güney Kalifornaya'dan 1.7 milyon kat daha kirli olduğu ortaya çıkmıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve organizatörlerin kürek ve yelken yarışlarının başka bir yerde yapılmasını reddetmesi üzerine harekete geçen yetkililer sudaki atıkları toplamak ve virüsleri etkisiz hale getirmek için kolları sıvadı.

Organizasyonda yetkili sağlık görevlisi Jorge Briard, "Guanabara Körfezi çok büyük. Kanalizasyon atıklarının temizlenmesi için gerekli çalışmayı yapıyoruz. Test amacıyla yapılan yelken yarışı sorunsuz geçti. Sadece iki kişi hastalandı, onların da hastalığı sudan kapmadığı anlaşıldı" ifadelerini kullandı. Ancak yarış sırasında hastalanan Güney Koreli rüzgar sörfçüsü Wonwoo Cho sudaki kirlilik nedeniyle hastaneye kaldırıldığını savunuyor.

Kusma, halsizlik, başağrısı ve baş dönmesi şikayetleriyle hastaneye yatan sporcunun antrenörü de yetkililere tepki gösterdi. Antrenör, "Cho, yarış bölgesinde kaptığı bir virus nedeniyle hastalandı. Bu bölgenin olimpiyat oyunları için temizlenmiş olması gerekiyordu. Onca yıllık çalışma 1 günde yerle bir olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Daha önce Rio'da Gençler Kürek Şampiyonası'na katılan 13 Amerikalı sporcu da şiddetli ishal ve halsizlik teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...