Sofuoğlu şampiyonluk kupasını aldı!

Dünya Supersport Şampiyonası'nda dördüncü kez şampiyon olan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Katar'da düzenlenen törende şampiyonluk kupasını aldı.

NTV Spor

20.10.2015 - 10:49

Dünya Motosiklet Federasyonu (FIM) tarafından düzenlenen Süperbike Şampiyonası ve bir alt kategorisi Supersport'ta sezonun son yarışlarının Katar'da gerçekleştirilmesinin ardından başkent Doha'da ödül töreni gerçekleştirildi.

Dünya Supersport Şampiyonası'nda bu sezon dördüncü şampiyonluğuna imza atan Kenan Sofuoğlu'na kupasını, Katar Motorsporları ile Motor ve Motosiklet Federasyonları Başkanı ve Lusail Uluslararası Pisti Genel Müdürü Nasır Halife El-Atiyye verdi.

Gecede Superbike ve Supersport şampiyonasında ilk üçe giren pilotlara ve her iki kategoride markalar şampiyonluğunu kazanan Kawasaki'ye ödülleri takdim edildi.

Kenan Sofuoğlu, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki şampiyonluğunun diğer tüm şampiyonluklarından daha zorlu olduğunu dile getirdi.

Normal şampiyonluklarında, sezon içinde rakiplerinin zorluk çıkarttığını ancak bu sezon en büyük zorluğun çocuğuyla alakalı olduğunu aktaran Sofuoğlu, "Herkesin bildiği gibi sezonun içinde çocuğumu kaybetmem, o dönemde hep hastanede kalmam, yarışlara hazırlanamamam, moral olarak kötü durumda olmama rağmen bu şampiyonluğa ulaşmanın ayrı bir özelliği var. Bu sezonki şampiyonluk dördüncü ama benim için en zoru oldu. Belki pistte değil ama normal hayatta en zor şampiyonluğuma ulaştım" diye konuştu.

Gelecek sezonda da yine şampiyon olmak için mücadele edeceğini vurgulayan Sofuoğlu, başarılı olduğu sürece yarışmaya devam etmek istediğinin altını çizdi.

Sofuoğlu, aynı zamanda yetiştirdiği çocuklarla da beraber olmak için yarışması gerektiğini belirterek, "En az bir kaç yıl daha yarışmam gerekiyor ki yetiştirdiğim çocuklarla, sporcularla beraber olabileyim. Bu yüzden kariyerime net bir çizgi çizmiş değilim. Başarılı olduğum ve diğer sporculara destek verdiğim sürece inşallah bir kaç yıl daha yarışmalara devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

"EN BÜYÜK İSTEĞİM YENİ SPORCULAR YETİŞTİRMEK"
Kenan Sofuoğlu, kariyerinin yarıştığı diğer sporculara göre çok daha zor olduğunu vurgulayarak, geldiği noktaya çok daha zor ulaştığını anlattı.

Türkiye'de bugün motorsporlarına federasyon ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın değer vermeye başladığını aktaran Sofuoğlu, şöyle devam etti:

"Bundan sonra gelecek sporcuların, bu noktaya ulaşması daha kolay olacak. Bu benim için hem onur hem gurur meselesi. İnanın ben kariyerimin ilk başında o kadar büyük zorluklar çektim. Her gittiğimiz ülkede Türk olduğumuzdan dolayı, bizim motor dahi sürmeyi bilmediğimiz öngörüsüyle bakıyorlardı. Kariyerimde dört dünya şampiyonluğu var. Özellikle Supersport'ta dört dünya şampiyonluğuna ulaşan bir sporcu yok. O yüzden Rabbim inşallah bu geldiğimiz noktada daha sonraki zamanlarda da yeni sporcular yetiştirmek için farklı başarılar nasip eder. Bu saatten sonra en büyük isteğim yeni sporcular yetiştirmek. İnşallah onların şampiyonluklarına ulaşmasına vesile oluruz."

Kenan Sofuoğlu, Avrupa Superstock 600 Şampiyonası'nda birinci olan 18 yaşındaki milli sporcu Toprak Razgatlıoğlu'nu ve onun yanında daha genç sporcuları da yetiştirdiğine değinerek, onların da ileride Avrupa şampiyonluğuna ulaşmasını umduğunu söyledi.

Razgatlıoğlu'nun gelecek yıl için Supersport 1000cc'de yarışacağını daha sonra da superbike dünya şampiyonasına çıkmasının beklendiğini vurgulayan Sofuoğlu, "Türkiye'nin ilerleyen yıllarda motor sporlarında bir numaralı sporcusu olacağına inanıyorum. Ben de Toprak'ın yanında olmak istiyorum. Çünkü Toprak, gerçekten bu ilgiyi, bu alakayı, bu tecrübeyi, hakkeden bir sporcu" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...