Spor dünyasından George Floyd mesajları

Spor dünyasının önde gelen isimleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan korkunç olayı kınıyor. Bundesliga'da tepki sahada gösterildi. NBA oyuncuları peşpeşe mesajlar paylaştı. Lewis Hamilton ise sessiz kalanlara tepkili.

NTV Spor 01.06.2020 - 11:18 | Son Güncelleme: 01.06.2020 - 15:14

Spor dünyası George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili sesini yükseltmeye devam ediyor.

Olayın yaşandığı gün tepkisini dile getiren LeBron James'e takım arkadaşları da katıldı. Los Angeles Lakerslı oyuncular peş peşe, "Bizimle değilseniz, biz de sizinle değiliz" mesajını paylaştı.

NBA efsanesi Michael Jordan da üzüntüsünü dile getirdi ve "Kanunların değişmesi için liderlerimize baskı yapmalıyız" mesajını paylaştı.

Britanyalı sürücü Lewis Hamilton'ın hedefinde ise, 6 kez dünya şampiyonluğu kazandığı Formula 1 dünyası vardı.

Bazılarınız hala sesini çıkarmıyor, en büyük yıldızlar bile adaletsizliğin ortasında tepkisiz kalıyor. Beyaz ağırlıklı olan benim branşımdan bir tepki yok. Ben orada farklı renkte olan ve bu duruma karşı çıkan tek kişiyim. Şu ana kadar bir şeyler söylemenizi beklerdim ama bizim yanımızda durmuyorsunuz. Kim olduğunuzun farkında olduğumu bilmenizi istiyorum.”

Bu açıklamadan sonra Ferrari pilotu Charles Leclerc öz eleştiri yaptı.

Monakolu sürücü "Tüm dünyada yaşananlarla ilgili tepkimi göstermek için geç kaldım. Hatalıyım. İnternette izlediğim şiddet görüntülerine karşı hissettiklerimi anlatacak kelime bulamıyorum. Irkçılığa gereken tepkimizi göstermeliyiz. Haksızlıklar karşısında sesimizi yükseltmek bizim sorumluluğumuz. Sessiz kalmayın" mesajını paylaştı.

Futbol sahalarında da ırkçılığa tepki vardı. Borussia Dortmund'dan Jadon Sancho, Paderborn'a attığı golden sonra "George Floyd için adalet" yazılı tişörtünü gösterdi.

Aynı mesaj, Schalke'nin Amerikalı futbolcusu Weston Mckennie'nin kol bandında da yer aldı.

Mönchengladbach'lı Marcus Thuram, ırkçılığı sembolik bir hareketle lanetledi.

Sayfa Yükleniyor...