Tokyo 2021 için aşı uyarısı

Bilim adamları Olimpiyat Oyunları'nı 2021 yazına erteleyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni uyardı. Halk sağlığı uzmanlarına göre, virüs aşısı insanlara ulaşmadan olimpiyat kapılarını seyircilere açmak büyük bir risk olabilir.

NTV Spor

20.04.2020 - 14:34 | Son Güncelleme: 20.04.2020 - 17:10

Corona virüs salgını nedeniyle 2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları için uzmanlardan uyarı geldi.

Akademisyenlere göre, virüs aşısı bulunmadan insanların stadyumlara gitmesi tehlikeli olabilir.

23 Temmuz 2021'e ertelenen organizasyona 15 ay kala, Emory Üniversitesi'nde görev yapan halk sağlığı uzmanı Zach Binney, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni uyardı;

"Sporun taraftarlarla birlikte stadyumlara dönüşünü konuşmak için virüs aşısının insanlara yapılabilir olmasını beklemeliyiz. İki insanın bir insandan daha tehlikeli olduğu ortamdayız. Olimpiyat Oyunları için 100 binlerden bahsediyoruz. Bu büyük bir risk olabilir."

Virüs aşısının 2021'in son döneminde halka ulaşabileceğini tahmin eden Binney, Tokyo Olimpiyatları için seyircisiz düzenlenme alternatifinin hazır olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kobe Üniversitesi'nde görev yapan profesör Kentaro Iwata da Tokyo 2021 için karamsar.

"Dürüst olmak gerekirse olimpiyatların 2021 yazında düzenlenebileceğini düşünmüyorum. Japonya gelecek yaza kadar salgını kontrol edebilir. Bunu diliyorum ama dünyada durumun ne olacağını tahmin edemiyorum."

Tokyo Olimpiyat Komitesi ise 2021 yazı için çalışmalarını sürdürüyor. Organizasyonun basın sözcüsü Masa Takaya, spekülasyonlara kulak vermeden planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...