Tolga Pamir birlikte yarışacağı adayları sosyal medyadan bekliyor

Tolga E. Pamir, 2021’de gerçekleştirdiği Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını tekrar kırmak üzere çalışmalara başladı. Bu sefer bir kadın yelkenciyle birlikte dört denizimize meydan okuyacak olan Pamir, “Duo Challenge4seas” adını verdiği Türkiye Turu Rekoru’nda ona eşlik edecek kadın adayların başvurularını sosyal medya hesaplarından bekliyor.

NTV Spor 12.10.2021 - 17:50
Tolga Pamir birlikte yarışacağı adayları sosyal medyadan bekliyor

Türkiye Turu Rekoru, yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla Türkiye Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez gerçekleşti.

Rekor denemesi kapsamında; Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa Limanı ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. Bin 500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye’de karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, şimdi aynı parkur için 2022’ye hazırlanıyor.

Bu sefer rekorun boyutunu değiştiren Tolga E. Pamir, bir öncekinden farklı olarak, kendisine eşlik edecek bir kadın yelkenciyle dört denizimize meydan okuyacak. “Kadınların bu tip konfor alanından uzak, meydan okumaya yönelik sporlarda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Yelken sadece erkeklerin yaptığı bir branşı değil. Tam aksine, açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine eminim” diyen Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seferki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja bir katkı sağlanacağını dile getirdi.

“Duo Challenge4seas” isimli Türkiye Turu Rekoru için Tolga E. Pamir, projeye destek verecek sponsorlarla birlikte kendisine eşlik edecek kadın yelkenciyi seçecek. Ekip, 31 Aralık 2021’e kadar ’in kişisel e-mail ve sosyal medya hesapları üzerinden gelen başvuruları değerlendirecek. Pamir, başvuruda bulunacak kadın sporcular için “Yelken bilgisi ve seviyesi çok önem taşıyan bir kriter değil. Ancak tabii ki spora ve denize duyulan tutku ve tecrübenin büyük önemi var. 25 yaş ve üzeri kadın sporcuların başvurularını dikkate alacağız, çünkü belirli bir olgunluk düzeyi doğanın çetin şartları karşısında ayakta durma gücü verecektir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...