Türk atletizm tarihinde bir ilk

Türk atletizmi, tarihi bir başarıya tanıklık etti. Milli atlet Ersu Şaşma, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler sırıkla atlamada finale kalarak, bunu başaran ilk Türk sporcu oldu.

NTV Spor 06.03.2021 - 16:33
Son Güncelleme: 06.03.2021 - 16:50

Milli atlet Ersu Şaşma, Polonya'da devam eden 2021 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda sırıkla atlama seçmelerini geçerek finale kaldı.

Ay-yıldızlı sporcu, Türk atletizm tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, Avrupa Şampiyonası'nda büyükler kategorisinde finale yükselen ilk sırıkçı oldu.

21 yaşındaki Türkiye rekortmeni ve Balkan salon şampiyonu Şaşma, 14 atletin yer aldığı seçme müsabakasında 5,60 metrelik derecesiyle finale yükseldi.

Ersu Şaşma, 5,35 ile başladığı müsabakada 5,50'yi pas geçtikten sonra 5,60'ı da ilk hakkında aştı. Milli sporcu, dünya rekortmeni Armand Duplantis ile aynı dereceyi yaparak son 8 arasına adını yazdırdı.

Eski dünya şampiyonu Polonyalı Pawel Wojciechowski'nin elendiği seçme müsabakası sonrasında Ersu Şaşma; Menno Van Vloon (Hollanda), Bo Kanda Lita Baehre (Almanla), Oleg Zernikel (Almanya), Piotr Lisek (Polonya), Robert Sobera (Polonya), Armand Duplantis (İsveç) ve Valentin Lavillenie (Fransa) ile yarın saat 19.05'te yapılacak finalde yarışacak.

Kadınlar üç adım atlamada ilk kez büyüklerde Avrupa Şampiyonası'na katılan milli atlet Tuğba Danışmaz ise 13,56'lık derecesiyle 16 atlet arasında 13'üncü sırayı aldı ve finale kalamadı.


 Sayfa Yükleniyor...