Türkiye GP geri döndü

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye GP, 11-13 Haziran'da Kanada'nın yerine Formula 1 takvimine katıldı.

NTV Spor 28.04.2021 - 18:32 | Son Güncelleme: 28.04.2021 - 19:32

Formula 1 yönetimi, 11-13 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan Kanada GP'nin iptal edildiğini ve yerine Türkiye GP'nin dahil edildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, "Türkiye, Kanada'nın yerine 2021 Takvimine dahil oldu. 2 yıllık sözleşmesi olan Kanada, 2022'de takvime dönmesini bekliyoruz" denildi. 

Formula 1'de Kanada Grand Prix'si corona virüs salgını nedeniyle üst üste 2. sezonunda da iptal edildi. Onun yerine 2011'den sonra ilk kez 2020'de takvime dönen Türkiye Grand Prix'si yapılacak.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Formula 1'in başkanı ve üst yöneticisi (CEO) İtalyan Stefano Domenicali, "Kanada'da bu sezon yarış olmaması üzücü ama geçen yıl çok zevkli bir yarışa sahne olan Türkiye'nin yeniden 2021 takviminde yer alması çok heyecan verici. Taraftarların bu sezon başındaki heyecanlı yarışlardan zevk aldığını biliyorum. Türkiye, heyecanlı mücadelelere sahne olacak harika bir piste sahip." ifadelerini kullandı.

Formula 1 yönetimi, Kanada Grand Prix'i ile 2 yıllık sözleşme imzalandığı ve 2031 yılına kadar güvence altına alındığını duyurdu. Azerbaycan Grand Prix'si sonrası düzenlenmesi planlanan Kanada Grand Prix'siyle ilgili yapılan açıklamada, "Uluslararası seyahat kısıtlamaları nedeniyle Kanada'ya giriş imkansız hale geldi" denildi.

Formula 1'de 9 yıllık aranın ardından geçen yıl düzenlenen Türkiye Grand Prix'sini kazanan Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, kariyerindeki 7. şampiyonluğa bu yarış sonunda ulaşmış ve bu kulvarda şampiyonanın efsane sürücüsü Michael Schumacher'i yakalamıştı.

Öte yandan Formula 1, 2022'den başlamak üzere Kanada Grand Prix'si için iki yıllık anlaşma yapıldığını da duyurdu. Bu sezon Kanada'da düzenlenecek yarışa önceden bilet alan taraftarlara ücret iadesi veya gelecek sezonun yarışına katılım hakkı sağlanacak.

Formula 1'de geçen sezon 78 bin corona virüs testi yapılırken; 78 kişinin sonucu pozitif çıktı. Bu sezon ise 12 bin corona virüs testi yapıldı ve 14 pozitif vakaya rastlandı.

Sayfa Yükleniyor...