Yaşadığı virüs semptomlarını anlattı

Dünyacü ünlü sporcular corona virüsle mücadele ediyor.

NTV Spor 23.03.2020 - 12:13 | Son Güncelleme: 23.03.2020 - 12:30

Çin'in Wuhan kentinde tespit edildikten sonra bir pandemiye dönüşen salgında sayısız sporcu enfekte oldu.

Tedavileri süren ve corona virüsü atlatan sporcular deneyimlerini paylaşmaya başladı.

NBA'de ilk pozitif testi veren ve ligin ertelenme sürecini başlatan Rudy Gobert, tedavinin ikinci haftasının daha zorlu geçtiğini söyledi. 27 yaşındaki pivot, koku almakta zorlanıyor.

"Tat ve koku alma kaybı kesinlikle semptomlar arasında. Son 4 günde hiçbir şeyin kokusunu alamıyorum."

Olimpiyat şampiyonu yüzücü Cameron van der Burgh ise geride bıraktığı 14 günlük süreci anlattı. 31 yaşındaki sporcunun tedavi deneyimi, genç insanların da enfekte olduktan sonra zorlanabileceğini gözler önüne serdi.

"Güçlü akciğerlere sahip bir insan olarak karşılaştığım en kötü virüs olduğunu söyleyebilirim. Ateşim artmadı ama halsizlik ve şiddetli öksürüğüm vardı. Yürümek gibi fiziksel aktiviteler beni saatlerce bitkin bıraktı. Lütfen kendinize iyi bakın. Covid-19 bir şaka değil."

Londra 2012'de erkekler 100 metre kurbağalamada altın madalya kazanan Van der Burgh, böylesine tehlikeli bir virüsün olduğu ortamda Tokyo 2020'nin ertelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Salgına ilk yakalanan isimlerden Jonathas ise yaşadıklarını; "Önce ateşim yükseldi, sonra başımın ağrısını migren sandım. Çok acı çektim. Ben bir sporcu olmama rağmen bu kadar acı yaşıyorsam yaşı ileri insanların neler yaşayacağını tahmin bile edemiyorum." şeklinde anlattı.

Sayfa Yükleniyor...