Nadia Nadim: İstanbul aşığı... Taliban'dan kaçıp milyonlara rol model oldu

Hayatı film olacak kişi dendiğinde belki de akıllara ilk gelen isimlerden biri de Nadia Nadim. Mülteci kampından kadın futbolunun yıldızlarından biri oldu. Afganistan kökenli ve İstanbul aşığı Nadia Nadim, şimdi de doktorluğa adım attı.

NTV Spor 19.01.2022 - 14:01 | Son Güncelleme: 20.01.2022 - 09:38

HABER DERLEME: İSMAİL KELEŞ - Çinli filozof Konfüçyüs'ün "Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil" sözlerinin ilk iki emir kipi onda vücut buldu. Nadia Nadim, imkansızlıklar içerisinde doğdu, sahte pasaportla ülkesinden ayrıldı; kadın futbolunun yıldızlarından biri oldu. İşte Nadia Nadim'in sıradışı hikayesi. 

Manchester City, Portland Thorns ve Fortuna Hjorring'deki performansıyla kadın futbolunun en iyi, en çok ilhan verici isimlerinden biri Nadia Nadim. Ancak o sadece yeşil sahada değil. Saha dışında da etkili bir isim. Nadim yola çıkarken belki bunların hayalini kuruyordu, belki de olacaklardan hiçbiri aklının ucundan geçmemişti. 

Nadim'in babası 2000'de Taliban tarafından idam edildiğinde henüz 12 yaşındaydı. Annesi ile dört kız kardeşiyle sahte pasaportla ülkeden ayrıldı. Önce Pakistan'a ardından Avrupa'ya göç etti. İlk olarak İtalya'ya geçen Nadim ve ailesi, o günleri ise şöyle anlatıyor, "Akrabalarımızın yaşadığı Londra'ya kaçmayı planlıyorduk. Kamyondaki ben ve ailemin tamamı Londra'ya gittiğimizi düşünüyorduk. Bir kaç gün sonra hepimiz kamyondan indik ve Big Ben'i (Londra'daki ünlü saat kulesi) görmeyi bekliyorduk. Ancak etrafta ağaçlar vardı ve yoldan geçen birisine sorduk. Otobüsün bizi Danimarka'da bıraktığını anladık."

Artık yeni yuvaları, doğduğu şehrin 6 bin 300 kilometre ötedeki Danimarka’daydı. Danimarka'nın kuzeyindeki küçük bir şehir olan Randers’a gönderilen Nadim ve ailesi daha sonra sığınmacılar için birincil işlem yeri olan Kopenhag’daki Sandholm konaklama merkezine transfer edildi.

Nadim, kampta diğer mülteci çocuklarla top koşturmaya başladı. Burada futbol aşkı bir tutkuya dönüştü. İlk olarak B52 Aalborg takımında futbola başlayan Nadia Nadim, 2015-16 sezonunda Amerika Birleşik Devletleri'ne yelken açtı. Sky Blue FC ile anlaşan Nadia, ertesi sezon ülkesine döndü. 2016-17 sezonunda ise bir başka Amerikan Kadın Futbol Ligi takımı Portland Thorns FC'yle imzaladı. Burada 37 maça çıktı ve 19 gol attı. İlk sezonunda maçta 9 gol kaydeden Nadim, takımının en golcü ismi oldu. Ertesi sezon ise takımının Amerika Kadın Ligi'ni şampiyon tamamlamasında pay sahibi oldu.

28 Eyül 2017'de Manchester City'yle anlaşan Nadim, Ocak 2018'de takıma katıldı. Aralık 2018'de City'den ayrılan Nadim, PSG'yle imzaladı. Fransız ekibi Nadim'le başarılı geçen ilk sezonun ardından sözleşme uzattı. PSG tarihinin ilk Fransa Kadınlar Ligi şampiyonluğuna ulaştı, Nadimi de 13 gol ve 13 asistlik katkı yaptı. PSG'de ikinci kaptanlığa kadar yükselen Nadim, dört yıl sonra Amerika yolunu tuttu ve Racing Loisville ile sözleşme imzaladı.

Hareketli yapısı ve tutkusuyla bilinen Nadim, 18 yaşına bastığı 2006'da Danimarka vatandaşlığı için başvurda bulundu. 2008'de Danimarka vatandaşı olabilen Nadim'iye FIFA, başvuruda bulunmasının üzerinden beş yıl geçmediği için önce oynama izni vermedi. Ancak Danimarka Futbol Federasyonu'nun ekstrem şartları sunmasıyla bu sorun aşıldı ve Nadim'i Danimarka için oynamaya başladı. 

HAYATINDA UNUTAMADIĞI ANLARDAN BİRİ DE KIZLARIN FUTBOL OYNADIĞINI GÖRMESİ

4 Şubat 2020'de Anadolu Ajansı'na bir röportaj veren Nadia Nadim, hayatında unutamadığı birçok anın olduğunu, bunlardan birinin de kızların ilk kez futbol oynadığını görmek olduğunu ifade etmişti. Çok tutku duyduğu konulardan birinin kendisine verilen imkanları başkalarına da sağlamaya katkıda bulunmanın ve yardım etmenin olduğunu söyleyen Nadim, 2019'da kızların eğitimine ilişkin yaptığı çalışmalarından dolayı UNESCO Büyükelçiliği görevine seçildi. 

Sahada yeni şeyleri deneyimlemeye cüret adan isimleri sevdiğini kaydeden Nadia Nadim, umutsuz durumda olanlara da yol gösterici mesajlar veriyor. Nadim, "Herkese şunu söylemek istiyorum, zor bir durumdaysanız, bunu değiştirmenin mümkün olduğunu bilin. Tünelin sonunda bir ışık var, bunu keşfetmeniz gerekiyor. Önce hayal edip bunun mümkün olduğuna inanıp sonra bunu hedefe dönüştürüp çok çalışmanız gerekiyor. Umudunuzu yitirmeyin, her şey değişebilir, ben bu açıdan çok iyi bir örneğim. Hiçbir umut olmadığında, çok zor durumda olduğunuzda bile kafanıza koyarsanız ve çok çalışırsanız her durumu değiştirmek mümkün" diyor. 

"İSTANBUL'A AŞIĞIM"

İstanbul'a birçok kez gittiğini söyleyen Nadia Nadim, "Teyzem orada yaşıyor. İstanbul’a bayılıyorum. Başka şehirleri de ziyaret ettim ancak İstanbul'a aşığım. Ortamı çok farklı. Türk kültürüne, Asya ve Avrupa sentezine bayılıyorum. Her İstanbul'a gittiğimde ne kadar muhteşem bir şehir olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullanıyor. 

NADIA ARTIK DOKTOR
Amerika  Kadın Ligi ekiplerinden Racing Lousville'de forma giyen Nadim, son beş yılında ise tıp okudu. Aarhus Üniversitesi’nde rekonstrüktif plastik cerrahlığı (doğuştan ya da sonradan oluşan şekil ve işlevsel bozuklukların düzeltilmesi) eğitimi alan Nadim, bu hafta diplomasını aldı ve doktorluğa ilk adımını attı. 

Danimarka Milli Takım formasını 99 kez giyen, kariyerine 200 gol sığdıran Nadim, sosyal medya hesabından sevincini paylaşırken; "Anneciğim başardım. Doktor Nadim evde" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...