"100. yılda zirvede olmak istiyoruz"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, 2023 yılında dünyanın zirvesinde yer alan bir milli takım yaratmak istediklerini ve Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapmak istediklerini dile getirdi.

NTV Spor 18.06.2013 - 13:46

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı (TFF) Yıldırım Demirören, "2023 yılında 100. yaşımızı kutlayacağız. 100. yılını dünyanın zirvesinde kutlayan bir milli takım yaratmak istiyoruz" dedi.

Demirören, JW Marriott Hotel'de yapılan olağan mali genel kurulda yaptığı konuşmada, genel kurullarda yapılan fikir alışverişlerin ve tespitlerin kendilerini yönelendirmede büyük önem taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin 21 Haziran'da 20 Yaş Altı FIFA Dünya Kupası'na ev sahiplği yapacak olmasının gururunu yaşadıklarını belirten Demirören, "190 ülkede yaklaşık 600 milyon kişinin televizyon başında bu organizasyonu izlemesi bekleniyor. Ülkemizin güçlü bir tanıtımı yapılacak. 2023 yılında da 100. yaşımızı kutlayacağız. 100. yılını dünyanın zirvesinde kutlayan bir milli takım yaratmak istiyoruz" diye konuştu.

Demirören, 20 Yaş Altı FIFA Dünya Kupası'nın 2020 olimpiyatlarını İstanbul'un alabilmesi için büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Yarının yıldızları, Türkiye'de vitrine çıkacak. TFF olarak biz organizasyona hazırız. Uluslarası arenada kalıcı başarılarda bulunmak için yatırımlarda bulunmak kaçınılmaz. Şanslı bir dönemdeyiz. Hiçbir dönemde hükümet, aynı anda yapımına başlamamıştır" ifadelerini kullandı.

"UEFA SIRALAMASINDA 10. DURUMDAYIZ"
Türk futbolunun kalbinin Riva Tesisleri'nde atacağını vurgulayan Demirören, "Mili takımımız artık otel köşelerinde değil kendi tesislerinde kamp yapacak. 2020 Dünya Kupası Katar'da yapılacak. Bu tesisler hizmete girdikten sonra altyapımız daha kaliteli olacaktır. Uluslararası arenada gelecekte çok daha kalıcı başarılara imza atacağız. Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynarken, Fenerbahçe ise UEFA Avrupa Ligi'nde final kapısından döndü. UEFA sıralamasında 10. durumdayız. Yeni sezonda bu puanın daha da artmasını bekliyoruz" dedi.

"NEDEN DÜNYA KUPASINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYALIM"
Demirören, A Milli Futbol Takımı'nın ise beklenen performansın altında kaldığını dile getirerek, "2014 Dünya Kupası'na katılmamız büyük ölçüde zorlaştı. Neden bir dünya kupasına ev sahipliği yapmayalım  2020 Olimpiyatları'na aday ülke, dünya kupasını da gerçekleştirebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Hakemlerin performanslarına da değinen Demirören, "Hakemlerimiz çok iyi bir sınav verdi. Uluslararası arenada bizleri mutlu ettiler. FIFA ve UEFA organizayonlarında 229 kez hakemlerimize görev verildi. Üç sezon öncesinde bu rakam 138 ile sınırlı kalmıştı. Altı hakemli sistemi önümüzdeki sezon Spor Toto Süper Lig'de ve Ziraat Türkiye Kupası'nda uygulamaya başlayacağız. Bu uygulama, hakem hataları daha da minimilize edecektir" dedi.

Kendisine yoğun eleştiriler yapıldığının altını çizen Demirören, "TFF, 2009-2010 sezonunda 16 milyon lira, 2010-2011 sezonunda ise 6 milyon lira zarar etmiştir. Son üç ay başkanlığını yaptığım geçen sezon ise 7 milyon lira kar elde ettik. Bu sezonu da 32 milyon lira karla açıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...