"11'lerde 1-2 yerli oluyor. Bu Türk futbolu için kötü"

Antalyaspor forması fiyen Lukas Podolski, Fanatik'e verdiği röportajda Türk futbolunu değerlendirdi ve Galatasaray hakkında görüşlerini aktardı.

NTV Spor 15.04.2020 - 10:54

Türkiye'yi çok sevdiğini söyleyen Podolski, "Türkiye’yi gerçekten çok seviyorum. Burada çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 85 milyonluk bir nüfus var. Futbol 1 numaralı spor. Burada transfere büyük paralarharcanıyor ama niye gençlere yatırım yapılmıyor, bunu gerçekten anlamıyorum. Amaç, sadece büyük paralara yabancı oyuncu almak olmamalı" dedi.

"Galatasaray’dayken fırsat buldukça altyapı maçlarını izliyordum" diyen Podolski, "Bazen Türkiye’de takımların sahaya çıkan 11’lerine bakıyorum, sadece 1-2 Türk oyuncu oluyor. Bu Türk futbolu için çok kötü. Senede transfere 15-20 milyon Euro para harcıyorsanız, sadece bir seferliğine akademiye ortalama 10 milyon Euro’luk yatırım yapabilirsiniz. Ya da her sezon altyapıya ve futbolun diğer unsurlarına 1 milyon Euro ayırabilirsiniz. Bunu söylerken, yönetimde kimin olduğu ya da onların böyle bir felsefeye sahip olmalarına gerek yok. Çünkü kulüpler bunu her zaman yapmalı. Bu sayede gençlere daha iyi sahalar, tesisler, malzemeler ve daha iyi hocalar sağlayabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de genç oyuncuların tembel olduğunu söyleyen Podolski, "Eğer Türkiye’de ya da başka bir yerde bir gün hoca olursam, yeni bir jenerasyon yaratmak, onları mutlu etmek ve her şeyi öğretmek isterim. Bu planımda önceliğim yönetimi ya da şehri mutlu etmek olmayacak. Türkiye’de birçok genç oyuncunun daha iyi bir konuma gelmek için potansiyeli var ama genelde tembeller. Yurt dışına gidip, kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak için zorlamıyorlar. Türk futbolunu artık çok iyi biliyorum. İyi bir oyuncu görüyorum ve ona, ‘Niye yurt dışına gitmiyorsun, çok yeteneklisin’ diye söylüyorum" dedi.

Fatih Terim ve Fernando Muslera ile ilgili görüşlerini de aktaran Podolski, "Türk futbolu için çok önemli bir isim. Kendisi tam bir motivasyon ustası ve işini çok iyi yapıyor. Zaten Fatih Terim geldi ve Galatasaray yeniden şampiyonluklar kazanmaya başladı. Onu elbette çok beğeniyorum, harika bir karaktere ve harika bir kalbe sahip. O, Galatasaray için gerçek bir Aslan. Fernando Muslera sadece Galatasaray için değil Türk futbolu için çok önemli bir oyuncu. Uzun yıllardır Türkiye’de forma giyiyor ve Galatasaray için; tüm kariyerini Roma’da noktalayan Francesco Totti gibi bir sembol. Muslera, şimdiden Galatasaray’ın efsanelerinden biri diyebilirim" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...