Hatayspor'un golcüsü Aaron Boupendza'nın bilinmeyen hikayesi

Sorunlu, istikrarsız, uyum sağlayamayan fakat şimdi Hatayspor'un yıldızı...

NTV Spor 30.01.2021 - 17:00 | Son Güncelleme: 30.01.2021 - 17:57

YAZAN: SEMANUR KOÇVER


24 yaşında olmasına rağmen profesyonel kariyerinde 7 takım değiştiren Aaron Boupendza'yı yukarıdaki sıfatlarla tanımlayabiliriz. Boupendza, Afrikalı oyuncuları parlatmasıyla ünlü olan Fransa'ya gelişi 2016 yılında Bordeaux ile oldu.

20 yaşında Avrupa'nın yolunu tutan genç oyuncu için işler ilk zamanlar beklediği gibi yürümedi. 4 yıl Bordeaux'nun kontratlı oyuncusu olan Boupendza, A takımda hiç süre alamazken, biri rezerv takım olmak üzere 5 farklı takımda oynadı.

Fransa'ya gittiği ilk sezonda Bordeaux B takımında oynayan Boupendza, sonraki sene kariyerinin en iyi dönemini geçireceği Fransa Ulusal 3. Lig'deki Pau FC'ye kiralık gitti. Burada 21 maça çıkan Gabonlu oyuncu 15 gol kaydetti.

Sonraki sezon Ligue 2 takımlarından Gazelec'e kiralık olarak giden Boupendza, sezonu tamamlamayadan Bordeaux'ya döndü. Sonrasında Ulusal 3. Lig takımlarından Tours FC'ye yine kiralık olarak gitti. Burada yarım sezon geçiren Boupendza 12 maçta 3 gol kaydetti.

2019-2020 sezonunda Bourdeux'da kadroda düşünülmeyen forvet oyuncusu, Portekiz 2. Lig takımlarından Feirense'ye kiralandı. Yabancı ülkede farklı kültür ve yabancı dil yüzünden zorlandığını söyleyen Boupendza bunu aşmaya çalışsa da pek başarılı olamadı. Sezonun yarısı olmadan Portekiz ekibi, disiplinsiz ve uygunsuz davranışlarından dolayı Boupendza'nın sözleşmesini feshetti ve Aaron Boupendza 4. defa Bourdeaux'ya döndü. A takımda bir türlü kendisine yer bulamayan ve sürekli alt liglere kiralık gönderilen oyuncu için Fransız takımı en sonunda oyuncuyla anlaşarak sözleşmesini feshetti.

Boupendza Fransa'daki kötü zamanlarını Gabon Review'daki röportajında "Amatörce davrandığım zamanlar oldu. Hazır olmadığımı düşündüm ve bu beni biraz yavaşlattı. Farkına varmadığım sakatlıklarda oldu" şeklinde açıklamıştı.

Türkiye'ye gelişi Boupendza'yı gol makinesine dönüştürdü. Hatayspor, Bordeaux'nun sözleşmsini feshetmesinden 11 gün sonra Boupendza ile  sözleşme imzaladı.

Tarihinde Süper Lig'e ilk kez çıkan Hatayspor riskli bir tercih yapmıştı. Hücumun her bölgesinde oynayan Boupendza'nın önceki takımlarında istikrarsız, disiplinsiz ve sorunlu tavırları nedeniyle 2 defa sözleşmesi feshedilmişti.

Fakat Boupendza beklentileri tersine çevirdi. Gabonlu forvet, Süper Lig'de çıktığı 19 maçta 15 gol kaydetti. Kariyerinde hiç hat-trick yapmayan Aaron Boupendza, Antalyaspor maçının ilk yarısında bulduğu 4 golle lig tarihine geçti. Golcü oyuncu, Süper Lig'de bir maçın ilk yarısında 4 gol atan 3. futbolcu oldu.

Gösterdiği performansla medyanın gündeminden düşmeyen Boupendza için Fransa basını da sessiz kalmadı ve Boupendza'ya sayfalarında yer verdi ve attığı goller konuşuldu.

Süper Lig'de büyük paralara transfer edilen ve hayal kırıklığı yaşatan oyunculara oranla Gabonlu oyuncu cüzi bir miktarla Hatayspor'a katıldı. 300 bin Euro'ya mal olan oyuncu için Hatayspor Onursal Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş, "Hatay'da futboldan çok anlayan bazı arkadaşlarımız 50 bin euro'luk futbolcuyu 300 bin euro'ya almışlar diye dalga geçmeye çalıştılar. Ama gördünüz, cevabını sahada aldılar" dedi.

Boupendza daha önce sosyal medyada bir sohbet esnasında örnek aldığı oyuncu olarak Aubameyang'ı göstermiş ve, "Oynadığım oyuncular arasında en iyisi Aubameyang'dı. Onunla oynama şansı yakaladım, herkese verilmeyen bir şans. Dünya klasında bir oyuncu. Böyle insanlarla soyunma odanızı paylaşmak ayrıcalıklı bir şey. Uzun zaman beraber oynamak istediğim bir oyuncu. Oynadığım en güçlü oyuncu" demişti.

Bakalım Boupendza Süper Lig'de idolü gibi bir etki yaratabilecek mi?

Sayfa Yükleniyor...