ABD'de erkekler oynadı; kadınlar da kazandı

ABD Erkek Futbol Takımı, Katar'da şu ana kadar 13 milyon dolar gelir elde etti.

NTV Spor 01.12.2022 - 07:57

ABD Futbol Federasyonu, Mayıs 2022'de, ABD Kadın Milli Futbol Takımı Oyuncular Birliği ve ABD Milli Futbol Takımı Oyuncular Birliği ile yapılan görüşmelerde anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Bu anlaşmaya göre; kadın ve erkek futbol takımları 2028 yılına kadar milli takımların kazançlarını eşit şekilde bölüşmek konusunda fikir birliğine vardı. ABD bu konuda bir ilke imza atarak, erkek ve kadın milli futbolcuların gelirlerden eşit şekilde pay almasını kararlaştırdı.

📈TIKLA: DÜNYA KUPASI PUAN DURUMU

Maçları izlerken kazandılar

Akşam'ın haberine göre; bu anlaşma Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nda oynayan ABD Erkek Milli Takımı'nın başarısı sayesinde maçları evlerinde izleyen kadınların cebinin dolmasını sağladı.

Dünya Kupası'na katılma vizesi alan ABD, bunun karşılığında FIFA'dan 9 milyon dolar ödül kazanmıştı. Grupta ikinci olarak son 16'ya kalan ABD 4 milyon dolar daha almaya hak kazandı.

TIKLA: DÜNYA KUPASI FİKSTÜRÜ

Bu şekilde ABD'nin kazandığı prim 13 milyon dolara yükseldi. Milli takım havuzuna aktarılan bu paranın yarısı Amerika Birleşik Devletleri Kadın Milli Futbol Takımı'na ödenecek.

Şampiyonluk zengin edecek

İşin bir başka ilginç tarafı da ABD'li kadınların futbol oynadıkları turnuvalarda kazandıkları paranın, evde otururken kazandıklarından daha az olması.

Kadınlar daha önce katıldıkları turnuvalardan çok daha az kazanmıştı. 2015 Dünya Kupası'ndan sadece 2 milyon dolar kazanan kadınlar, 2019'daki şampiyonadan da 4 milyon dolar gelir elde etmişti.

ABD turnuvada şampiyon olursa 42 milyon dolarlık şampiyonluk ödülünün sahibi olacak. Milli Takım fonuna aktarılacak bu paranın 21 milyon doları yine kadın takımının cebine girecek.

Sayfa Yükleniyor...