"ABD'nin 2026 ev sahipliğini ancak Trump önleyebilir"

Yaz aylarında oynanan Uluslararası Şampiyonlar Kupası'nın perde arkasındaki isim olan ABD'li futbol yöneticisi Stillitano, "ABD, 2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini aldı sayılır. Bunu engelleyebilecek tek şey Donald Trump'ın çılgınlıkları olabilir" dedi

NTV Spor 05.09.2017 - 16:44
GETTY

Amerika Birleşik Devletleri, FIFA 2026 Dünya Kupası'na Kanada ve Meksika ile birlikte aday... 48 takımlı organizasyondaki 80 maçın 60'ının ve çeyrek finalden itibaren tüm karşılaşmaların ABD'de oynanması planlanıyor. ABD'li ünlü futbol yöneticisi Charlie Stillitano'ya göre ABD 2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini aldı sayılır.

Yaz dönemindeki Uluslararası Şampiyonlar Kupası'nı organize eden isimlerin başında gelen Stillitano, ABD'nin tek rakibi Fas karşısındaki tek zayıf yönünün ABD Başkanı Donald Trump olduğunu söyledi.

Manchester'daki Soccerex toplantısında bir konuşma yapan Stillitano, "Her sabah uyandığımda başkanın twitter'dan paylaştığı bir mesaj görüyorum. ABD'nin kazandı diye baktığım 2026 adaylığını riske sokan tek unsur bu tip çılgınlıklar olabilir. ABD'nin 2026'da Dünya Kupası'nı yapamaması olasılığını aklımdan geçirmiyorum. ABD Futbol Federasyonu Başkanı Sunil Gulati tarihin en karlı kupasının gerçekleştirileceğini, bütün stadyumların, havaalanlarının, otobanların, tren yollarının ve otellerin yapılmış olduğunu söylüyor. FIFA, UEFA, CONCACAF, CONMEBOL'daki tanıdıklarımla konuşuyorum ve 2026'nın ABD'ye verilmiş olduğunu görüyorum. Alamazsak şok olurum. Ama dediğim gibi, buna yol açacak şey başkan Trump'ın çılgınlıkları olabilir" dedi.

Stillitano'nun bu sözlerine yer veren İngiliz Guardian Gazetesi'ndeki yorumda Trump'ın dünya çapında uyandırdığı tepkinin ABD'nin 2024/2028 yaz olimpiyat oyunları adaylığını etkilediği savunuldu. Trump antipatisi nedeniyle Los Angeles'ın 2024'ü Paris'e bırakmayı ve 2028'i rakipsiz almayı kabul ettiğine dikkat çekildi.

Sayfa Yükleniyor...