Ada'da yayın pastası paylaşılamıyor

Premier Lig kulüpleri, 1992'den beri uluslararası yayın geliri pastasını eşit paylaşıyor. Ama bu pasta 780 milyondan 3 milyar pound'a çıkınca büyükler "Hiç değilse % 35'i lig derecesine göre dağıtılsın" dedi. 14 küçük kulübün 11'i karşı çıkınca görüşmeler tıkandı

NTV Spor 28.09.2017 - 13:50
Son Güncelleme: 28.09.2017 - 13:52
Ada'da yayın pastası paylaşılamıyor

Premier Lig'in 6 zengin kulübünün televizyon yayın haklarının dağılımıyla ilgili yeni önerisi diğer takımlardan onay görmedi.

Premier Lig'in uluslararası yayın hakları 1992'de Premier Lig oluşturulduğundan beri 20 kulübe eşit dağıtılıyor. Bugüne kadar bu sisteme karşı ses de çıkmadı. Çünkü uluslararası yayın hakları çok yüksek bir miktar oluşturmuyordu.

Ancak bu pastanın büyümesiyle Manchester United, Manchester City, Chelsea, Liverpool, Arsenal ve Tottenham, "Uluslararası yayın haklarının bir kısmı performansa göre dağıtılsın" önerisini getirdi ve % 35'inin lig sıralamasına göre bölüştürülmesini istedi. Premier Lig Başkanı Richard Scudamore, diğer 14 kulübün katıldığı Londra'daki toplantıda bu öneriyi sundu.

Bugün kulüpler yayın pastasının Britanya'da oluşan kısmının sadece 1/3'ünü eşit olarak paylaşıyor. Kalan kısım ligi bitirdikleri sıraya ve yayınlanan maç sayısına göre dağıtılıyor.

Geçen sezon şampiyon Chelsea 151 milyon, son sırada yer bulabilen Sunderland 93 milyon Pound almıştı. 20 takımın her birine geçen sezon uluslararası yayın hakkından 39'ar milyon Pound düşmüştü. Ama yeni yayın döneminde uluslararası yayın haklarından 3 milyar Pound 20 takıma bölünecek. Sky ve BT'nin Britanya yayın hakları için ödeyeceği 5.1 milyar Pound'a diğer özet haklarını eklenmesiyle Premier Lig'in yayın hakları yılda 8.4 milyar Pound'a ulaşmış durumda.

2019-2022 yayın haklarının dağıtım modeli için İngiltere'de bu yıl görüşmeler ve pazarlıklar başlayacak. 6 büyük kulüp de uluslararası pazarda Premier Lig'in gördüğü ilginin kendilerinin oynadığı maçlardan kaynaklandığını savunuyor. Ancak diğer takımlar da, ligin rekabetçi yapısıyla oluşturduğu cazibenin arkasında tüm takımların çok önemli transferler yapabilmelerini sağlayan, takımlar arasında yüksek rekabetin oluşmasını sağlayan dağıtım modelinin yattığını savunuyor.

İngiltere basınına yansıyan yorumlarda 14 takımın üçünün % 35'lik sıralamaya göre dağıtımı kabul ettiği, ama 11'inin reddetmesinin görüşmeleri tıkadığı belirtiliyor. Takımlar haftaya Çarşamba günü tekrar bir araya gelecek.

Sayfa Yükleniyor...