Ahmet Nur Çebi'den yayın ihalesi ve Önder Karaveli açıklaması

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Önder Kareveli'yle yola devam etmek istediklerini yinelerken, Süper Lig'in yayın ihalesiyle ilgili, "Şu andaki süreçte fiyatlar maalesef düşüyor ama amaca daha uygun bir tarz belirledik." dedi.

NTV Spor 08.03.2022 - 20:46

Ahmet Nur Çebi, Independent Türkçe'ye gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 2 aydır devam eden Süper Lig'in yayın ihalesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çebi, "Bu düşüşün nedeni Türk futbolundaki kalite düşüklüğü falan değil. Hiç kimse bu numaraları bana anlatamaz. Yani Türk futboluna dört sene evvel 500 milyon verirken kalite bugünkünden çok mu daha yukarıdaydı veya bugün daha mı aşağıda? Hayır! Bu bir ticari olaydır. Sonuç itibariyle nasıl ticari olay ben size onu anlatayım. Eğer rakibiniz yok ise, yani ihaleye bir yayın kuruluşu giriyorsa, onun karşısına rakip çıkaramıyorsanız o bir kişi sizinle istediği fiyatta oynar.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olduğum süreçte de söyledim, 'Bizim yapmamız gereken en önemli iş, bu yayına katılabileceklerin sayısını arttırmak. En azından kimse katılmıyorsa biz kendimiz bu işi yaparız. Kendi şirketimizi kurarız'. Bu algıyı yaratmamız gerekiyordu. Başladı bu çalışma ama maalesef bu ihaleye yetişmedi, geç kaldık. Dolayısıyla şu andaki ihaleyi bana göre federasyon, kulüpler birliği çok iç içe yaşıyor.

A yayını, B, C, D herkes her birine ayrı ayrı teklif verdi. Hangisine en yüksek teklif kim vermişse o arkadaşa 'Sen burada en iyi fiyatı verdin, sana veriyoruz'. Öteki kuruluşa 'Sen de burada verdin, sana bunu veriyoruz. Buradakine 'Vallahi buradaki bizim işimize gelmiyor. Bunu da biz kendimiz yaparız. Bir kere daha düşünün' diyoruz. Dolayısıyla şu andaki süreçte fiyatlar maalesef düşüyor ama amaca daha uygun bir tarz belirledik. En azından yüzümüz orada gülüyor." dedi.

"Sabırla arkasında durmaya devam edeceğiz"

Beşiktaş Teknik Direktörü Önder Karaveli'yle devam etmek istediklerini yineleyen Ahmet Nur Çebi konuyla ilgili, "Hocamızın vedalaşmak istemesi, kendini Beşiktaş'a zarar vermemek adına zorunlu hissetmesinin arkasından altyapıdan çok değerli ve zaten özkaynağımızdan gelen (Önder Karaveli) ve bugüne kadar da başarısından hiç şüphe etmediğim ve hatta şu ana kadar aldığı sonuçlar bile iki ayda takıma adaptasyonunu düşünürsek başarılı olduğunu düşünüyorum. Daha da başaracaktır.

▶ SÜPER LİG HABERLERİ

Sabırla arkasında durmayı düşünüyoruz. O da bunu hak ediyor mu? Fazlasıyla hak ediyor. 'Sağda solda konuşulan yalanlara hep kulağını kapat' diyorum. 'Biz ilk başta hoca baktık ama sonra senin başarılı olduğunu gördüğümüzde buna gerek olmadığına karar verdik. Seninle devam edeceğiz' demeye devam ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Anadolu kulüpleriyle aramızdaki uçurum kapanmaya başladı"

Türkiye Futbol Federasyonu'nun uyguladığı harcama limitleriyle ilgili ise Çebi, limitler sayesinde 3 büyükler ve Anadolu kulüpleri arasındaki farkın kapandığını ve rekabetin arttığını belirtti, "Özellikle şunu belirtmek istiyorum, Türkiye Futbol Federasyonu'nun koymuş olduğu transfer harcama limitleri iki yıl evvel başladı. Bu ne olursa olsun futbol takımlarının limitlerinin içerisinde kalmasını, zorla da olsa kurallarla sağlamaya çalışan bir düzen... Ben destekliyorum, doğru. Ama biz geçmiş senelerdeki kontratlardan dolayı çok sadık kalamadık, baskı yaptık federasyona, 'Limitlerimizi açın, yoksa biz bir şey yapamayacağız. Çünkü limitlerimiz eski sözleşmelerle dolu. Bu bizim elimizde değil' diye diye de onları da yorduk buradan.

Yapabildikleri kadarını yaptılar sağ olsunlar. Şimdi baktığınız zaman bu limitler Türk futboluna bir terbiye, bir sınırlama, bir düzen getirmiştir. 'Üç Büyükler'in harcamalarında aşağıya doğru bir düzenleme getirmiştir. Dolayısıyla Anadolu kulüpleriyle aramızdaki o uçurum kapanmaya başladı ve daha da kapanacak gibi gözüküyor. Bu da farkındaysanız Anadolu kulüpleriyle olan rekabeti daha adil hale getirmiştir."

Sayfa Yükleniyor...