Ali Koç: Sorumluluk alma sırası bana geldi

Kulüpler Birliği Vakfı'nın yeni başkanı Ali Koç seçildi. Koç toplantı sonrası gelecek için umutlu konuştu. Futbol gelirlerinin düştüğüne vurgu yapan Koç, yeni yönetimin ilk icraatlarının olumlu olduğunu söyledi. Koç, Kulüpler Birliği başkanlığıyla ilgili olarak da "Sorumluluk alma sırası şimdi bana geldi" dedi.

NTV Spor 21.06.2022 - 16:59 | Son Güncelleme: 21.06.2022 - 17:44

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sonrası görevi devreden Ahmet Ağaoğlu ile yeni başkan Ali Koç birlikte açıklamalarda bulundu.

İlk olarak söz alan Ahmet Ağaoğlu, "Daha önce de ifade ettiğim gibi başkanlık sürecimi tamamladım. Yeni başkan Ali Koç. Burada bir yıldır çok sık biraraya geldik. Belki de Kulüpler Birliği tarihinde ilk defa bu kadar biraraya geldik. Sizlerin de bildiği gibi son 1 yılda hem TFF'de bazı yöneticilerin istifası, TFF'nin kurullarında istifalar, MHK'da yaşanan istifalar... Futbol adına ne kadar sıkıntı varsa hepsini yaşadığımız bir süreçti. Bugün itibariyle TFF'de yeni başkan ve yönetim görev başında. Kendisiyle Cumartesi günü bir görüşme yaptık. Onun değerlendirmesini içeride yaptık. Çok sağlam bir arade gördüm. Sorunların çözümünde ne kadar ısrarcı ve ne kadar iradeli oludğunu gördük. Yeni kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç ile yeni TFF Öaşkanı Mehmet Büyükekşi'ye başarılar diliyorum" dedi.

Yeni Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç ise, "Şahsım ve diğer kulüpler adına sayın Ağaoğlu'na görev sürecindeki çabası için bir kez daha teşekkür ettik. Zaten hepimizin işleri yoğun. Hem kendi işlerimiz hem takımların işleri. Tüm bunların üstüne kulüplerin başkanı olmak, onların sorunlarının üstüne gitmek bayağı bir yük oluyor. Bana göre Ağaoğlu'nun da söylediği gibi tarihin en garip sezonu. Ahmet Ağaoğlu her zaman elinden geleni yaptı. Hepimiz adına birçok kez gitti geldi, ağır bir yük taşıdı. Bu garip ortamın içinde çıtayı bir hayli yükseldi. 1 sene uzun bir süre değil ama çok büyük bir yük. Bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Yeni görevimde herhangi bir üyenin zerre kadar kendi şüphesi olursa gereken ikazı yapsın" diyen Koç şöyle konuştu, "Sayın Ağaoğlu, bu garip ortam içinde çıtayı çok yükseltti. Onun için içeride hepimiz ona canı gönülden tebriklerimizi sunduk. Ona bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzda sayın Ağaoğlu da olması kabul etti. İnşallah bu çıtayı yeni TFF yönetimiyle daha da yukarı çıkarırız. Türk futbolunun sorunlar her geçen gün kronikleşiyor. Ben toplantıya katılmadım. Ancak ilk 2-3 günde sergilenen performans gelecek için umut vaat ediyor. Yeni federasyonun kulüpleri dinleyecekmiş gibi bir iradesi var. Ne kadar temaslarımız olsa da geçmiş TFF ile arpa boyu kadar yol alamıyorduk. Kulüplerin ihtiyaçları, arzuları dinleniyordu ama mesafe kat edemiyorduk. Türk futbolu açısından hepimizin yolu açık, şansı bol olsun.

Her halükarda şu ortamda yeni yönetim en iyisini yapsa bile hak ettiğimizin çok gerisindeyiz. Mevcut TFF'nin yarattığı bir sorun değil. Bütçeyi tutturamadığımız takdirde büyük sorumlarla karşılaşabiliyoruz. Bizim dışımızda gelişen covid gibi olaylar var. Ancak yayın gelirleri düştü. Büyük kulüplerin başka gelirleri var ama Anadolu Kulüpleri'nin en büyük gelirleri yayıngelirleri. Yayıncının talepleri doğrultusunda gelirler 100'er milyon, 100'er milyon düşürüldü. Geçen senenin rakamıyla aynı noktadayız. Enflasyonun nereden nereye geldiği ortada. Bundan sonraki vazifemiz, bugünden itibaren bir sonraki ihalenin hazırlığını yapmak ve marka değerini çok yükseğe çıkarmamız gerekiyor. Yoksa bu rakamlarla Avrupa'da rekabetçi olmamız pek mümkün gözükmüyor.

Benim dönemimde Fikret başkan, Sepil oldu, sayın Ağaoğlu başkan oldu. Ne zorluklar yaşadıklarını gördük. Kimin başkan olduğumuz önemli değil. Sorumluluk alma sırası şimdi bana geldi."

Sayfa Yükleniyor...