Almeyda'dan doping ve şike iddiası!

Serie A ekiplerinden Parma'nın eski oyuncusu Matias Almeyda, otobiyografisinde İtalya'daki doping ve şike olaylarıyla ilgili iddialarda bulundu.

NTV Spor 27.09.2012 - 13:37

Arjantin Milli Takımı ve birçok Serie A ekibinin formasını giyen emekli orta saha oyuncusu Matias Almeyda, ''Hayat ve Ruh'' ismiyle yayımlanan otobiyografik kitabında İtalya'da oynadığı dönemde doping ve şikeyle ilgili başından geçenleri anlattı.

Almeyda, 2000 ile 2002 yılları arasında Parma'da oynadığı dönemde futbolculara, serum yardımıyla damardan performans artırıcı bir madde verildiğini iddia etti. Almeyda, futbolculara, maddenin, vitamin kompleksi olduğunun söylendiğini belirterek, ''Ancak maddeyi aldıktan sonra sahaya çıkan tünelde zıpladığım zaman kafam neredeyse tavana değiyordu'' ifadesini kullandı.

Almeyda, futbolcuların, herhangi bir şey sormadığını ama takip eden yıllarda birçok arkadaşının, kalp ve adale rahatsızlıkları yaşadığını kaydederek, sağlık sorunlarının, kendilerine verilen maddelerin bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

Kitaptaki şoke edici bir diğer bölümde ise Almeyda, Roma ile Juventus arasında şampiyonluk yarışının olduğu 2000-2001 sezonunun son haftasında, 17 Haziran 2001'deki Roma-Parma maçı öncesinde Romalı futbolcuların, kendilerinden maçı kaybetmelerini istediğini öne sürdü. O sezon Roma, Parma'yı 3-1 yenip sonrasında lig şampiyonu olmuştu. Almeyda, kitabında o maça ilişkin ''Bazı takım arkadaşlarım, Roma oyuncularının maçı kaybetmemizi istediğini anlattı. Kazanıp kaybetmemiz bizim için bir şeyi değiştirmiyordu. Benim de dahil olduğum takımın çoğunluğu, 'Hayır' yanıtını verdi. Fakat maçta bazı arkadaşlarımın daha önce olduğunun aksine mücadele etmediğini gördüm ve değiştirilme işareti yapıp soyunma odasına gittim. Nedeni para mıydı, bilmiyorum. Onlar buna, 'iyilik' diyor.'' diye konuştu.

Lazio, İnter ve Brescia forması da giyen 38 yaşındaki Almeyda kitabında, kariyeri boyunca günde 10 sigara içtiğini ve alkolün de kariyerini olumsuz etkilediğini belirtti. Almeyda, İnter'de oynarken başından geçen bir olayı ise ''Bir keresinde Azul'dayken (Arjantin'de şehir) 5 litre şarabı, sanki kolaymış gibi içmiştim. Sonunda bir tarz komaya girdim. Kendime gelip, alkolü vücudumdan atıncaya kadar kilometrelerce koştum. Sonra doktorlar bana beş saat boyunca serum vermiş. Uyandığımda tüm ailem yanımdaydı. Cenazem olduğunu sandım.'' diye anlattı.

Sayfa Yükleniyor...