İspanya-Fransa maçına damga vuran gol! Pozisyon ofsayt mı? Kural kitabında ne yazıyor?

Fransa ile İspanya arasında oynanan UEFA Uluslar Ligi final maçında Kylian Mbappe'nin attığı golde ofsayt olup olmadığı, sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu.

NTV Spor 11.10.2021 - 20:10

UEFA Uluslar Ligi finalinde Fransa, İspanya'yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. Ancak Mbappe'nin pozisyonu, maçın önüne geçmeyi başardı. 

Müsabakanın son bölümüne girilirken Kylian Mbappe attığı golle Fransa'yı maçta öne geçirdi. Goldeki ofsayt tartışmaları, sosyal medyanın en çok konuşulanları arasında girdi.

Maçın 80. dakikasında Hernandez'in ara pasında Kylian Mbappe, kaleci ile karşı karşıya pozisyonda topu ağlara gönderdi. İspanyollar, uzun süre ofsayt itirazında bulundu. Bir süre VAR ile iletişim halinde olan hakem, golü verdi.

Mbappe'ye gelen topa hamle yapıp dokunan Eric Garcia ise, kurala göre ofsaytı bozan isim oldu. Garica, "Mbappe açık bir şekilde ofsayt. Hakeme sordum, bana topla oynamaya çaıştığım için ofsaytı bozduğumu söyledi" dedi. 

KURAL NE DİYOR?

IFAB'ın Futbol kural kitapçığındaki ilgili bölümde, 'Ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncu topu, bilerek elle oynama da dahil, topla bilerek oynayan bir rakip oyuncudan alırsa, rakip oyuncunun yaptığı kurtarma dışında, bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmiş olarak değerlendirilmez' diyor. 

"APTALCA BİR KURAL"

Eski Fransız hakem Bruno Derrien, RMC'de yer alan demecinde, "Bu kural aptalca. Oyunun ruhunun bozuyor. Bu bir hakem hatası değil. Kuralın belki de değiştirilmesi gerektiğini düşünebiliriz" dedi.

ESPN, Le Soir, The Athletic gibi öne gelen medya kuruluşları da kurala değinerek 'değişmeli' başlıkları attılar.

Sayfa Yükleniyor...