Arsenal cephesinden Mesut ve Çin açıklaması

Arsenal CEO'su Vinai Venkatesham, Mesut Özil'in Çin'deki Uygur Müslümanlarına yönelik açıklamasını ve kulübün güttüğü politikayla ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 19.02.2021 - 08:58

Mesut Özil, Arsenal forması giydiği esnasada Uygur Müslümanlarının toplama kamplarında tutulduğunu ve bu konuda kamplar olduğuna dair iddialar hakkında bir paylaşım yapmıştı.

FENERBAHÇE HABERLERİ

Mesut, "Aileler bu kamplarda Çinlilerle yaşamaya zorlandı. Kadınlar, Çinli erkeklerle evlenmeye zorlandı" ifadelerinin de yer aldığı bir açıklamada bulunmuştu.

FT Business of Football'a konuşan Venkatesham, "Ticari bir bakış açısı benimsediğimizi söylemenin âdil olacağını sanmıyorum. Bizden ağırlıklı olarak Çin hakkında bir yorum yapmamız istendi ancak bu genel bir açıklamaydı. Arkasında ticari bir amaç yoktu. Sadece Mesut'un bir kulüp açıklaması yapmadığı açıktı" dedi. 

Mesut Özil ise konu hakkında The Athletic' e verdiği bir röportajında Arsenal'ın tepkisinden dolayı hayâl kırıklığına uğradığını, "Hangi dinden veya ırktan olduğunuz önemli değil. Müslüman, Hristiyan, Yahudi, siyah, beyaz veya herhangi başka bir şey. Hepimiz aynıyız. Söylediklerim Çin halkına karşı değildi. Uygur Müslümanlarına bunu yapanlara ve onlara yardım etmeyen insanlara, diğer Müslüman ülkelerine karşıydı" demişti. 

Sayfa Yükleniyor...