Avcı istifa etti!

Milli Takımlar Teknik Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Türkiye Futbol Federasyonu ile karşılıklı anlaşarak Milli Takımlar bünyesindeki görevlerinden ayrıldığını açıkladı.

NTV Spor

20.08.2013 - 19:57

A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı istifa ettiğini açıkladı.

17 Kasım 2011'de başladığı görevlerinde 21 ay boyunca gururla ve onurla hizmet ettiğini belirten Avcı, "Futbolun içinde kazanmak da kaybetmek de olduğu gibi birlikte çalışmak da ayrılmak da var. Ben de ayrılmanın en doğru karar olduğunu düşündüm ve bu görüşümü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören ile paylaştım. Başta şahsı olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim" dedi.

AVCI'NIN MİLLİ TAKIM KARNESİ
Abdullah Avcı, 2012 Avrupa Şampiyonası Elemeleri bittikten sonra Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink'in yerine göreve getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'daki istikrarı nedeniyle futbol kamuoyunun Avcı'dan beklentisi büyüktü. Hemen herkesten destek alan Abdullah Avcı, 17 Kasım'da göreve geldi. Avcı yönetimindeki ilk maçta Milliler, Slovakya'ya 2-1 yenilse de kimse umutsuzluğa kapılmadı.

Ardından Milli Takım, geçen yıl Mayıs-Haziran arası bir kamp dönemi geçirdi. Finlandiya karşısında alınan 3-2'lik yenilgiye rağmen Gürcistan, Bulgaristan, ve özellikle de Portekiz ile Ukrayna galibiyetleri, 2014 Dünya Kupası Elemeleri öncesinde umutları arttırdı. Avcı'nın bu maçlarda, o dönemin en formda futbolcularından Galatasaraylı Selçuk İnan'ı zaman zaman 11'de kullanmaması ve belli dönemler kenara çekmesi bile hem iyi futbol hem de sonuçlar nedeniyle fazla ön plana çıkmadı.

Tüm futbol kamuoyunun desteğini arkasına alan Avcı'nın kredisi, elemelerdeki ilk maçta Hollanda'dan alınan 2-0 yenilgiden sonra da devam etti. Milli Takım maçı kaybetmesine rağmen iyi oyunu ile grubu ikinci bitireceği izlenimi verdi. 3-0'lık Estonya galibiyeti de bu umutları arttırdı. Ancak Avcı'nın Selçuk İnan'ı oynatmaması kafalarda soru işaretleri oluşturmaya başladı.

Geçen yıl Ekim ayında önce Romanya, ardından da Macaristan karşısında alınan yenilgiler bir bakıma sonun başlagıcı oldu. Bir anda Ay-yıldızlılar'ın gruptan çıkma şansı zora girdi. Avcı'ya olan güven sarsılmaya, destek azalmaya başladı.

Hazırlık maçlarındaki Danimarka beraberliği ve Çek Cumhuriyeti yenilgisi, Avcı'ya yönelik eleştiriler arttırdı. 2014 Dünya Kupası'ndaki 2-0'lık Andorra galibiyeti eleştirileri kesmedi. Macaristan ile Şükrü Saracoğlu'nda oynanan maçın 1-1 sonuçlanması ile Milli Takım için Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası finallerine gitmek mucizelere kaldı. Ortaya çıkan tablo da Avcı'nın kredisini adeta bitirdi. Macaristan karşılaşması sonrası oynanan 3 özel maçta alınan 2 beraberlik ve 1 yenilgi Avcı'ya olan güveni tüketti.

Son alarak geçen hafta 2-0 öne geçilen Gana maçının 2-2 bitmesinin ardından, Futbol Federasyonu'nun Abdullah Avcı'nın görevine son vereceği söylentileri ortaya atıldı. Federasyon böyle bir düşünce olmadığını açıklasa da, artık Avcı göreve devam etmemeye karar verdi.

Sayfa Yükleniyor...