Avrupa'nın en yaşlı takımlarına Süper Lig damgası

CIES'in araştırmasına göre bu sezon Avrupa futbolunda süre alan tüm futbolculara göre en yaşlı takımlar sıralamasında Türk kulüpleri dikkat çekti. Avrupa'nın en yaşlı takımı ise Sivasspor oldu.

NTV Spor 02.12.2021 - 20:04

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi (CIES), bu sezon Avrupa liglerindeki yaş ortalamalarına göz attı.

Avrupa futbolunda yaş ortalaması en yüksek 20 kulüp arasında 5 Türk kulübü yer aldı.

Sıralamada 30.9 yaş ortalamasına sahip olan Sivasspor, Avrupa'nın en yaşlı takımı olarak zirvede yer aldı. Sivasspor'u 30.7 ortamalayla Güney Kıbrıs ekibi Anorthosis ve Bulgar ekibi Pirin takip ediyor.

Listenin ilk 20 sırasında Sivasspor'un yanı sıra 3 Türk kulübü daha bulunuyor. 30.1 yaş ortalamasıyla Fatih Karagümrük, 29.4'lük ortalamayla ise Antalyaspor ve Alanyaspor ilk 20 takımın bulunduğu listede yer aldı.

Süper Lig'in en gençleri Galatasaray ile Fenerbahçe

Süper Lig'de en genç yaş ortalamasına sahip iki takım Galatasaray ve Fenerbahçe olarak öne çıkıyor. Her iki takımın da yaş ortalaması 26.9.

Beşiktaş 28.4, Trabzonspor ise 28.3 ortalamaya sahip.

Avrupa'nın en yaşlısı Süper Lig

Ligler arasında ise Süper Lig'in yaş ortalaması zirvede yer aldı. Süper Lig'in yanı sıra 28.5'lik ortalamayla Güney Kıbrıs ve Yunanistan ligleri de zirve ortağı konumunda.

25.2'lik ortalamayla Hırvatistan Ligi en düşük yaş ortalamasına sahip olarak dikkat çekti. Avrupa'nın beş büyük liginde en düşük ortalama 25.4 ile Hollanda Ligi olurken Bundesliga 26.5, Serie A 27.3, Premier Lig 27.2, Ligue 1 ise 26.3 yaş ortalamasına sahip.

Sayfa Yükleniyor...